Že predražený Shi**y Andy Carroll patrí k naj hráčom Premier League? Redaktor ESPN ponúka vysvetlenie, prečo je D. Núñez TOP

19
1369
Darwin Núñez. (foto: twitter.com)

Text Ryana O’Hanlona z ESPN.com vyznie pre viacerých pomerne tendenčne. Niektorým, hlavne kritikom D. Núñeza, pokojne môže napadnúť, že je tento článok protežovaním niekoho, kto za to vôbec nestojí. Ak ale chceš, nájdi si 5 min na prečítanie si hutného názoru týkajúceho sa Uruguajčanovho prínosu pre LFC a jeho hru. Minimálne zabiješ čas, plus sa aj pri pár „kontroverziách“ zastavíš.

Darwin Núñez je útočník a útočníci sú platení za to, aby dávali góly. Uruguajský reprezentant je v tomto ohľade, teda aspoň čo sa pôsobenia v Liverpoole týka, zlý.

Na tento názor by ale pokojne stačilo, aby ste ho videli v jedinom liverpoolskom zápase. Od príchodu na Anfield má priemerne 4,5 strely na stretnutie. Ono si vlastne ani netreba pozrieť celý zápas, stačí len ľubovoľných (náhodných) 20 minút a je vysoko pravdepodobné, že Núñez zahodí šancu.

A tá podľa všetkého bude veľká.

Čo je to veľká šanca?

Takto skraja si ale najprv povedzme, čo je podľa analytikov zo spoločnosti Opta veľká šanca. Definujú ju ako príležitosť, v ktorej by sa od futbalistu malo odôvodnenie očakávať, že ju premení na gól. Zvyčajne ide o situácie ako 1 na 1, alebo vo veľmi blízkej vzdialenosti od brány, kedy má lopta voľnú cestu do siete a existuje nízky až stredný tlak na strelca.

Ide napr. o očakávanie skórovania v situáciách, kedy zakončujúceho hráča nikto vážne neatakuje, alebo tak robí mierne, resp. v opozite prípadu, kedy by futbalistovi v ceste za gólom stála trebárs „hradba“ tiel, prípadne by zakončoval v neideálnom postavení tela (napr. ležiac na zemi, chrbtom k bráne, atď.).

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Napriek tomu, že D. Núñez v 2022/23 odohral len na 19 ligových zápasov, obsadil tretie miesto v počte nevyužitých šancí, dovedna sa bavíme o dvadsiatich. V aktuálnom ročníku Premier League v tejto štatistike už vedie – s 18 zahodenými čistými príležitosťami.

Ak by sme v tomto bode textu chceli skončiť, stačilo by dodať, že Liverpool za Núñeza zaplatil 85 miliónov libier a pri kombinácii čiastky a vyššie spomenutých stats by sa dalo pokojne vyhlásiť, že The Reds výrazne pochybili.

Poďme ale ďalej. Poďme si do kontextu, či ak chcete rovnice, dosadiť ďalšie premenné.

Realita v protipóle názoru tých, ktorí si o Uruguajčanovi myslia svoje

Je koniec januára a LFC má po 21. kole na čele ligového poradia 5-bodový náskok (okej, druhý Man City má o zápas menej). Jeho jediná prehra prišla v zápase (s Tottenhamom 1:2), ktorý po tom, ako sa zachovali rozhodcovia (na trávniku i za VAR-om), vyvolal obrovský škandál.

Len pre pripomenutie, hlavným rozhodcom duelu bol Simon Hooper a VAR obsluhovali Darren England a Daniel Cook.

Táto trojica najprv prísne vylúčila C. Jonesa (neskôr dostal vymyslenú žltú kartu Diogo Jota a následne, keď žlto fauloval, musel predčasne do kabín aj on), aby o nejaký čas na to neuznala regulárny gól Luisa Díaza. Zarážajúce je pri tom to, že Englandovi a Cookovi na zhodnotenie akože ofsajdového postavenia liverpoolskeho útočníka stačilo necelých 40 sekúnd.

Liverpool je teda na čele ligového poradia, na mieste je tak otázka, ako je to možné, keď má na hrote futbalistu, ktorý pravidelne zahadzuje veľké šance?

Som tu ale na to, hovorí Ryan O’Hanlon z ESPN.com, aby som vám prezradil verejné tajomstvo: Slabým v zakončení nie je len D. Núñez, platí to o každom.

Navyše, keď sa sústredíte len na to, aký je Darwin zlý v premieňaní šancí, niečo významné vám uniká – aktuálne už dokonca môže byť jedným z najlepších hráčov na planéte. Celkom odvážne, či až hlúpo vyzerajúca možnosť, že? A keby to ešte bolo tvrdenie, to by sa len klepalo po čele …

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Prečo je dávanie gólov také ťažké?

Dostať loptu do siete je vlastne všetko, na čom záleží a to aj vtedy, keď na tom asi ani tak veľmi nezáleží. Poďme si toto, na prvý pohľad klamlivé a ako to bolo aj pri predošlej myšlienke v prvom pláne hlúpe konštatovanie vysvetliť.

Výsledok každého zápasu (teda skoro každého, niektoré sa pre to, či ono rozhodujú aj za „zeleným stolom“) je určený tým, koľkokrát sa zúčastneným celkom podarí príležitosti premeniť na gól.

V tomto ohľade je teda zrejmé, že čím viac šancí si vytvoríte, tým lepšie, samozrejme ešte lepším je vytvoriť si také s prívlastkom vyložené. V priebehu zápasu ale nie je nič dôležitejšie (teda okrem prípadov, kedy zúčastnenýjm stačí bezgólová remíza), ako dostať loptu do brány, teda v prípadoch, keď sa ešte o niečo hrá. A pritom na to stačí možno jedna pološanca. Príkladov aj z liverpoolskych reálií sú stovky.

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Zdanie klame?

Pri skúmaní toho, ako vlastne daný tím útočí, aký je efektívny, či dokáže loptu dostať do súperovej siete sa prihliada na tzv. korelačný koeficient. Ten sa dosahuje naprieč viacerými premennými, ktorými sú štatistické údaje.

Keby sme sa pozreli na každý zápas v Premier League v roku 2018, tak korelačný koeficient medzi celkovým počtom striel, ktoré celok „utŕži“ a počtom bodov, ktoré v danom zápase získa, je 0,29. Toto ponúka xG (očakávané góly) na úrovni 0,45. A percentu na góly premenených šancí pripadá koeficient 0,51.

Pre vysvetlenie, koeficient 1 by naznačoval dokonale lineárny vzťah medzi týmito dvoma faktormi: zvýšenie jedného by automaticky viedlo k rovnako proporcionálnemu zvýšeniu druhého. Nula by znamenala, že vzťah je úplne náhodný. Zdá sa, že tieto čísla ukazujú, že na streleckých pokusoch a xG nezáleží až tak, ako na schopnosti premieňať šance na góly.

Gólová radosť The Reds. Zľava Curtis Jones, Darwin Núñez a Cody Gakpo. (foto: twitter.com)

Zjednodušene povedané, tímy, ktoré od roku 2018 v Premier League duely vyhrali, premenili 17% svojich striel na góly, ďalej tímy, ktoré remizovali, skórovali v 8,3% prípadoch a tie, ktoré prehrali, premenili na presné zásahy 5,2% svojich pokusov.

Ak teda vidíte hráča ako je napríklad Darwin Núñez, ktorý zahodí veľkú šancu, tak sa na prvú dá povedať, že týmto počinom svoj tím signifikantne poškodil. A berie sa to aj v prípade, že na (stopercentný) gól nepremení napr. 55-percentnú príležitosť, čím sa, samozrejme, znižujú šance jeho tímu na úspech.

Problém je v tom, že konverzné pomery zo zápasu na zápas a zo strely na strelu sú neuveriteľne náhodné – a práve to je dôvod, prečo sa korelácie počas celej sezóny nedržia na stabilných hodnotách. Keď sa od roku 2018 pozrieme na každú jednotlivú sezónu pre každý tím v Premier League, korelácia medzi konverziou celosezónnych výstrelov a bodmi na konci sezóny stúpne až na 0,6, ale koreláciu výrazne prekonajú tak celkový počet striel v sezóne (0,83) a tiež očakávané góly – xG (0,89).

Darwin Núñez (vľavo) a Mohamed Salah. (foto: Twitter)

Predstavy

Je pochopiteľne skvelé, keď sa vám v zápase podarí premeniť možnosti na góly, schopnosť dostať sa do zaujímavých streleckých pozícií je ale o tom, aby tento ukazovateľ rástol, resp. je z dlhodobého hľadiska (konkrétne ciele tímu) oveľa udržateľnejšou, ako za vlasy pritiahnutá predstava o premenení každej šance na gól.

Ak sa sám teda teda v danom momente podarí na presný zásah pretaviť viacero príležitostí ako súperovi (alebo len o jednu viac), dá sa povedať, že ste v tomto ohľade robili veci lepšie než on. Pokojne môžete nadobudnúť pocit, že tú najdôležitejšiu činnosť robíte lepšie ako on a vlastne to nikto ani nebude spochybňovať.

Dlhodobo je to ale neudržateľné.

A platí to aj naopak, veď zahodenie množstva veľkých šancí s finálnym výsledkom, ktorým je nezaznamenanie víťazstva, je síce z pohľadu bodov stále stratou, ale smerom do budúcna to môže mať svoj impact, nabudúce pokojne môžete byť v premieňaní šancí úspešnejší a aj výsledok môže byť iný.

Erling Haaland je oporou Man City. (foto: Twitter)

Od roku 2018 nepremenil žiadny tím Premier League viac ako 15,7 % šancí, ktoré si počas celej sezóny vytvoril. Tím, ktorý dosiahol 15,7% konverziu? V 2022/23 to bol Manchester City, ale aj pre takto ofenzívne výborný klub to znamená, že 84,3 % striel sa gólom neskončilo.

Son Heung-min z Tottenhamu je jedným z najlepších zakončovateľov v modernej ére Premier League a za Tottenham premenil len približne 18 % zo svojich streleckých pokusov. Iným príkladom je Jamie Vardy z Leicestru, ktorý loptu do siete dostal len v 20 % svojich pokusov.

Futbal je vo svoje podstate neustály neúspech s krátkymi zábleskami úspechu. Keďže hodnoty striel vedúcim ku gólom sú výrazne nízke, aj rozdiely medzi najlepšími a najhoršími hráčmi budú počas celej sezóny nepatrné. Najlepší útočníci v skutočnosti naozaj nie sú tí, ktorí pri svojom mene zvyšujú kurzy na gól, sú to skôr tí, ktorí nájdu spôsob, ako sa tvárou v tvár vysporiadať s neustálym sklamaním. A ono tu prítomné je, keďže prekonvertovanie šancí na góly je u každého futbalistu vo výraznom nepomere.

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Prestaňte sa pozerať len na zahodené šance D. Núñeza

Darwin Núñez zlyhá v koncovke častejšie, ako ktokoľvek iný, ale je to hlavne preto, že sa snaží viac, ako ktokoľvek iný.

V minulej sezóne viedol Premier League so 4,5 strelami za 90 minút. So zrejmým rozdielom v tomto ohľade ovládol celú súťaž.

Medzi hráčmi s minimálne 1200 odohranými minútami boli ďalšími najagresívnejšími strelcami Erling Haaland z Manchestru City a Aleksandar Mitrović z Fulhamu s 3,8 strelami za 90 min. V tejto sezóne je Darwin opäť na úrovni 4,5 striel na 90 min a opäť vedie poradie pred Haalandom s 3.8/90.

Tu si ľahko môžeme všimnúť, aké konzistentné čísla má tak D. Núñez, ako aj Haaland. Odhaľuje to ďalšiu pravdu o streleckých pokusoch – samozrejme, aj váš tím, resp. spoluhráči procesu, ktorý končí streleckým pokusom, určite pomáhajú, schopnosť generovať pokusy na bránku je však z veľkej časti individuálna zručnosť.

Ak mi stále neveríte, dodáva Ryan O’Hanlon z ESPN.com, tak tu je zoznam hráčov s aspoň 4 strelami na zápas v najvyššej anglickej súťaži od sezóny 2016/17.

  1. Harry Kane, Tottenham, 2017-18: 5.3 striel
  2. Sergio Agüero, Manchester City, 2016-17: 5.2 striel
  3. Sergio Agüero, Manchester City, 2019-20: 4.5 striel
  4. Gabriel Jesus, Manchester City, 2019-20: 4.4 striel
  5. Mohamed Salah, Liverpool, 2017-18: 4.4 striel
  6. Philippe Coutinho, Liverpool, 2016-17: 4.3 striel
  7. Zlatan Ibrahimović, Manchester United, 2016-17: 4.3 striel
  8. Sergio Agüero, Manchester City, 2018-19: 4.2 striel
  9. Sergio Agüero, Manchester City, 2017-18: 4.1 striel
  10. Mohamed Salah, Liverpool, 2019-20: 4.0 striel
Hary Kane v bielom v súboji s Mohamedom Salahom. (foto: Twitter)

Jedným zo spôsobov, ako interpretovať tento zoznam je, že sa od roku 2016 nájdu aspoň traja hráči, ktorí v sezóne zaznamenajú aspoň štyri strely za 90 minút, a to aspoň v dvoch zápasoch.

Jedným je Darwin Núñez a ďalšími dvoma sú Sergio Agüero a Mohamed Salah – dvaja z piatich, resp. 10 najlepších hráčov v histórii Premier League. Hráči, ktorí generujú toľko striel ako Núñez počas svojej prvej jeden a pol sezóny v najvyššej anglickej súťaži, takmer všetci sú neochvejnými superhviezdami, a to v celosvetovom meradle. Väčšina futbalistov, ktorí rovnaké čísla dosiahli v minulosti, sú / boli hráčmi svetového formátu.

Jasné, nie je to len o tom, že často vystrelíte na bránu. Nie všetky situácie sú rovnaké. Zlé strely môžu v skutočnosti vášmu tímu pohoršiť (bavíme sa teraz o konverzii – premenení pokusu na gól, čo je jedným z najdôležitejších cieľov vo futbale).

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Rozdiel medzi Núñezom a Haalandom je nepatrný

Priemerná hodnota xG Núñezových pokusov od príchodu do Liverpoolu je 0,15. To je výrazne pod Haalandovým výsledkom – 0,21, naproti tomu Darwin strieľa viac ako hviezda Man City.

Navyše platí, že priemerná streľba v Premier League má hodnotu xG 0,11, takže Uruguajčan je stále nad ňou.

Keď si to všetko zrátame, spomedzi hráčov s minimálne 30 štartmi od sezóny 22/23 má len Haaland v priemere vyššiu mieru xG (bez gólov z penált) za 90 minút: 0,8. Najlepší strelec PL 22/23 a podľa mnohých aj najlepší útočník sveta je teda len o jeden desatinný bod lepší ako D. Núñez s 0,7.

Problémom uruguajského reprezentanta je teda to, že neskóruje rýchlosťou úmernou kvalite a kvantite šancí, ktoré dostáva.

Tu je každá strela, o ktorú sa v Premier League pokúsil – čím väčší je kruh, tým vyššia je hodnota xG pokusu:

(zdroj: ESPN.com)

Darwinove chyby v zakončení nás stáli dosť .. možno aj účasť v Lige majstrov

Liverpoolska deviatka vygenerovala od začiatku minulej sezóny 21,5 nepenaltových očakávaných gólov a strelila 16 gólov (bez pokutových kopov).

Ide o tretiu najhoršiu úroveň premieňania šancí zo všetkých hráčov v lige v danom časovom období a znamená to, že Liverpool nestrelil minimálne päť gólov navyše (v realite ich bolo samozrejme viac), pretože nedokázal dosiahnuť ani priemernú Núñezovu koncovku.

Práve týchto päť gólov mohlo pokojne znamenať, že si aj 23/24 zahrá v Lige majstrov. Mať na konte o päť gólov viac navyše môže v aktuálnom ročníku znamenať ešte väčší náskok v boji o titul (pred Man City a spol.).

Vyššie spomenuté údaje v prvom pláne okamžite prichádzajú s hodnotením, že 24-ročný rodák z Artigasu hrá zle, čo je pochopiteľné. Lenže schopnosť dostať sa k všetkým týmto strelám nie je ľahko nahraditeľná. Pochopiteľne sa bavíme v rovine, že samotný futbalista nestojí vo „vápne“ a len čaká, pokiaľ mu spoluhráč prihrá pred prázdnu bránu. Na to je Premier League až priveľmi kvalitná.

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Platí, že takmer žiadny iný hráč sa nedostane do toľkých príležitostí, ako práve liverpoolsky útočník.

A Núñezova schopnosť dostať sa do všetkých týchto šancí potom znamená, že je ich je aj schopný prekonvertovať do xG 0,5 (góly bez penált) za 90 minút. Od začiatku minulej sezóny je to delené tretie miesto medzi hráčmi Premier League s minimálne 30 štartmi.

Jediní hráči, ktorí boli produktívnejší sú Erling Haaland a Harry Kane.

To znie celkom dobre, čo poviete? A to stále v tomto bode stále ignorujeme dve ďalšie veci: asistencie a možnosť, že loptu predsa len do brány dostane, teda góly.

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Prečo je Núñez jedným z najlepších svetových hráčov

Občas je to až komické, občas ako zo zlého sna. Nikdy predtým som totiž nevidel, že by niekto tak silno napálil loptu do žrde, alebo do brvna nachádzajúc sa tak blízko pri bránkovej čiare.

Nikdy som nevidel, že by niekto dribloval cez obranu, obišiel brankára a namiesto strelenia gólu do prázdnej brány loptu napálil do žrde. Tento príklad sa netýka ligového futbalu v Anglicku, ale duelu LFC s Toulouse v rámci Európskej ligy, ktorý Merseysiders zvládli 5:1.

D. Núñez v 65. min urobil pred 16-kou obrancu súpera, oklamal i gólmana, ale následne namiesto pohodlného skórovania nastrelil loptu len do žrde. Pokiaľ si kľačiac na zemi vyčítal, čo zasa raz zahodil, lopta sa odrazila ku Gravenberchovi, ktorý ju poslal do brány.

 

Pri Uruguajčanovi platí, že aj keď urobí niečo neuveriteľné, predchádza tomu niečo hlúpe.

Spomeňme si napríklad na jeho gól na trávniku Bournemouthu (2:1) v Carabao Cupe.

V 70. minúte najprv pred súperovou 16-kou nespracoval pre mnohých na pohľad jednoduchú loptu, tá mu ušla z ideálneho uhla do strany až to na Vitality Stadium rozosmialo veľa domácich fans, lenže Darwin si ju následne prebral, urobil kľučku cez obrancu na stred pokutového územia a parádne trafil.

V skutočnosti totiž vôbec nezáleží na tom, ako veci vyzerajú. V novembri 2023 som sa o tom rozprával s bývalým vedúcim výskumu v LFC Ianom Grahamom. Nehovoril o Núñezovi, ktorý do LFC prestúpil, keď preň Graham ešte pracoval, ale myšlienka stále platí:

„Skauti alebo tréneri by spýtali: Prečo máte tohto útočníka radi? A odpoveď od spoluhráčov by bola, ´pretože dokáže vyprodukovať množstvo striel, dávať góly. Skauti, resp. tréneri by sa ale okamžite spýtali, či dostatočne ´jazdí´ po trávniku, či dostatočne zapája spoluhráčov do hry. Lenže D. Núñez hrá v útoku na hrotovej pozícii,“ znel by pre mnohých nepriestrelný argument, samozrejme v kontexte, že stredový útočník je v tíme na to, aby dával góly. Veľa gólov. V našej fanúšikovskej komunite dokonca funguje názor, že by mal premeniť každú šancu.

„Za ten čas, čo je v Anglicku predviedol množstvo kvalitných striel. Tu sa asi zhodnú obe strany, teda aj jeho priaznivci, aj jeho kritici. A tak si potom povedzme, že v porovnaní s týmto sú všetky ostatné argumenty argumentmi druhého sledu. Fanúšikovia majú navyše v obľube mystifikácie a do hodnotenia prinášajú stále viac a viac faktorov. Naproti tomu sú tu dáta, ktoré sa v kontexte síce môžu mýliť, ale sú tu,“ dodáva Graham.

Darwin Núñez. (foto: twitter.com)

Dostane sa do nebezpečnej pozície, kedy sa mu zachce

Liverpool hral naposledy v lige práve na trávniku Bournemouthu a z tribún sme jeho fanúšikov mohli počuť, ako sa Uruguajčanovi posmievajú prívlastkom Shitty Carroll, čo je odkaz na pôsobenia Andyho Carrola v Liverpoole, futbalistu, ktorý mal rovnako ako Darwin problémy so spracovaním lopty, nebol žiadny parádny technik a svoju vysokú cenovku napokon nesplatil.

A zrovna  Shitty Carroll strelil pri výhre 4:0 na Vitality Stadium 2 góly vrátane víťazného. Niekedy je naozaj dobré byť radšej ticho.

Núñezovo načasovanie, pochopenie toho, ako priestor funguje i čisté fyzické schopnosti mu umožňujú dostať sa do najnebezpečnejšej oblasti ihriska vlastne vždy, kedy si zaumieni.

Medzi všetkými hráčmi s 30 štartmi od začiatku minulej sezóny vedie v priemere s 8,2 dotykmi vo vnútri súperovho pokutového územia za 90 minút. A keďže je v 16-ke častejšie, ako ktokoľvek iný v Premier League, musí sa aj častejšie rozhodovať, či prihrať alebo vystreliť.

Darwin Núñez. (foto: twitter.com)

Vieme, že veľa strieľa, na druhej strane jediní hráči, ktorí od začiatku minulej sezóny dosiahli v priemere viac očakávaných asistencií (xA) na 90 minút ako D. Núñez, sú Kevin De Bruyne, Bruno Fernandes a James Maddison. Teda vychýrení tvorcovia hry.

Zatiaľ čo Núñez v podstate nemá nič spoločné so žiadnym z týchto hráčov – hrubá sila vs. vízia, vyrovnanosť a technické zručnosti – jednoducho je v 16-ke tak často pri lopte, že sa stal aj jedným z najproduktívnejších kreatívnych hráčov v Anglicku. To je fakt. Či sa to niekomu páči alebo nie.

Keď to všetko zrátame, Núñez je v xG+xA / 90 min s hodnotou 1,0 spoločne s Haalandom na čele aktuálnej ligovej štatistiky, kde za nepočítajú penalty. A to aj so zlým zakončením, aké má. Spomedzi hráčov, ktorí odohrali aspoň 30-zápasov sú produktívnejší iba Haaland, Salah a K. De Bruyne.

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Patrí medzi elitu. Čísla proste nepustia

Liverpoolsky zakončovateľ je teda už teraz v rámci PL v elitnej spoločnosti, navyše je pri veku 24 rokov predpoklad, že bude ešte produktívnejší. Aktuálne navyše vstupuje do najlepších rokov športovej kariéry.

Jeho miera xG+xA bez pokutových kopov stúpla v 23/24 z minuloročných 0,93 na 1,03. To isté platí aj pre jeho skutočnú produkciu: je tu prítomný nárast z 0,67 gólu bez penált + asistencie za 90 min až 0,97 v tomto ročníku.

Navyše neexistuje žiadna záruka, že aj naďalej bude šance premieňať takto podpriemerne, ako je tomu po jeho príchode na Anfield. V poslednej sezóne v Benfice bol navyše takmer o sedem gólov nad očakávaným súčtom. Je pravidlom, že väčšina hráčov má počas svojej kariéry tendenciu klesať.

Vyššie uvedené teda predpokladá, že sa Darwin Núñez bude zlepšovať, na druhej strane, a toto sa mnohým nebude páčiť, sa už ani nemusí. Stačí sa pozrieť na zoznam všetkých hráčov v európskych ligách „veľkej päťky“ (Anglicko, Španielsko, Nemecko, Taliansko, Francúzsko), ktorí majú v tejto sezóne aspoň 10 gólov a 10 asistencií vo všetkých súťažiach.

… robím si srandu, taký zoznam neexistuje. Po tom, čo v nedeľu 21.1. 2024 strelili dva góly na trávniku Bournemouthu, je v aktuálnej sezóne len jeden takýto hráč a volá sa Darwin Núñez.