Výkriky do tmy (5.): Ďalšia bomba zažehnaná

15
2435

Po nadšených výkrikoch snáď všetkých fanúšikov, cez slzy zdesenia a nepochopenia to vyzerá, že sága s názvom Moises Caicedo je vyriešená. Stále však ostáva doriešiť post defenzívneho záložníka, pričom čas sa kráti a Premier League sa už začala. Poďme však postupne.

LFC nemá peniaze

Viac menej počas celého letného prestupového obdobia sa LFC spájal aj s možným prestupom Mbappého z PSG. Väčšina týchto správ však končila starým známym „Liverpool nemá peniaze, takže tam nepôjde“.

Prečo by sa niekto zapodieval faktom, že má vpredu všetky posty pokryté 2 hráčmi, že krídla v podstate nepotrebuje a ak, tak má v zálohe mladíkov z Akadémie, ktorých dravosť, znalosť anglických pomerov, reči a v neposlednom rade i nulové náklady na nákup a minimálne platové požiadavky sú oveľa viac vo filozofii klubu, než predražený 9 ciferný nákup hviezdy, ktorá si kladie neakceptovateľné podmienky a zo svojich zamestnancov si robí trhací kalendár.

Moses Caicedo. (foto: Twitter)

Napokon však prišla prestupová bomba, kedy z ničoho nič dal LFC na stôl 1/8 miliardy EUR a všetci prestali dýchať, kde na to vlastne vzal.

Liverpool nie je klub, ktorý nemá peniaze. Liverpool bol takým klubom naposledy v roku 2010 a potom ešte pár rokov, kým ho chlapci od FSG skonsolidovali, zbavili sa zbytočných nákladov, nemíňali premrštené čiastky na hráčov, čo potom sedeli na lavičke a hlavne nemali potrebu čo prestupové obdobia nakúpiť novú polovicu tímu.

V posledných rokoch ide o jeden, čo sa financovania týka, z najlepšie fungujúcich klubov, o čom svedčia konečne i zdaniteľné zisky v účtovných uzávierkach. Tým sa všetci snažia vyhýbať, a teda si do závierok dávajú všetky možné náklady, aby si zisky znižovali, či sa ich zbavovali. Liverpool už zjavne nemal čo dopísať, a to pritom neustále dostavuje jednu či druhú tribúnu, ba si vybudoval nové tréningové centrum. Okrem týchto, nie práve malých nákladov, pravidelne nakupuje aj hráčov v 8 ciferných sumách, pričom cena za Allisona či van Dijka by aktuálne stále patrila k tým najvyšším na trhu (a to boli kúpení už dosť sezón dozadu).

Netreba si teda pliesť zdanie a realitu. Liverpool proste len nenakupuje.

Miestami bezradný Liverpool berie zo Stamford Bridge bod, Salah bez rekordu, zato vytočený. Chelsea – LFC 1:1

Nákupná politika či nákupné maniačky

Tí z Vás, ktorí sa neorientujú v mainstreame televíznych programov, tak v posledných rokoch letela v československých televíziách relácia, kde (pôvodne len ženy) účastníci dostanú balík peňazí, majú niekoľko hodín a podľa témy sa majú obliecť, pričom to, čo si nakúpia im zostane.

Pri sledovaní nakupovania niektorých tímov mi príde, že tiež fungujú podobne. Majiteľ im pridelí financie, majú na to prestupové obdobie a cieľ je nakúpiť čo najviac a ideálne minúť celý balík, lebo potom ďalší (asi) nebude. Vznikne z toho paškvil na štýl londýnskych The Blues, kde majú na každý post 3 hráčov a pre veľký úspech rýchlo aj vymenia trénera, lebo veď, keď už si nakúpil svojich hráčov, snáď mu nedajú aj možnosť z nich spraviť tím, ktorý bude víťaziť.

Prestupové leto 2023: LFC podal ponuku na Caiceda, zabudlo sa na Fabinha s J. Hendersonom?

A toto vyzerá byť ako sen všetkých fanúšikov. V lete sa nehrá futbal, tak si aspoň zahrajme futbalového manažéra a kúpme aspoň 5, ideálne 11, hráčov. Nech sa to oživí, nech sa to prestrieda, nech sa niečo deje, hlavne rýchlo a vo veľkom. A keď sa tak nedeje, tak sú hlupáci majitelia, či je neschopné vedenie klubu alebo len „nie sú peniaze a majitelia sú žgrloši“.

Liverpool však takto (našťastie) nefunguje, a napriek tomu, že to tak praktizuje už pomaly desaťročie, si fanúšikovia chcú veriť čomusi svojmu. Liverpool, a Klopp to už neraz spomínal aj na tlačových konferenciách, hľadá hráčov, ktorí spadajú do filozofie klubu, ktorí sú za rozumnú cenu a sa hodia to tímu aj typologicky. Preto je nepravdepodobné, že by sme kúpili Cristiana Ronalda či Neymara, prípadne hráča typu Haaland či Lewandowski. Nie, že by to neboli mokré sny fanúšikov, ale nabúralo by to koncepciu tímu a hlavne hry a taktiky, ktorú využíva Klopp.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Napriek tomuto je však LFC klubom, ktorý sa nebojí zaplatiť aj naoko nezmyselné čiastky za hráčov, ktorých vie že potrebuje. Allison bol kúpený po tom, ako sme pohoreli práve na brankárovi v LM.

Van Dijk prišiel posilniť defenzívu v čase, kedy sme vzadu horeli viac ako Notre Dame v apríli 2019 (toto je blog, takže neočakávajte úplnú politickú korektnosť). Luis Díaz prišiel v čase, keď by sme nemali nikoho na ľavé krídlo, Darwin Núñez a Gakpo prišli, lebo nám odchádzali hráči z útoku. Nemalé peniaze šli aj za Szoboszlaia a Mac Allistera, keď sa nám zásadne preriedila stredová formácia.

Proste, keď bolo treba nakupovať, peniaze sa vždy našli a nešlo práve o malé čiastky. Zároveň však sme nemíňali na Wernerov, Pogbov či Lukakuov, za ktorých tímy minuli neskutočné peniaze, len aby ich so stratou a naštvaní o sezónu už posielali preč. A v tom tkvie práve business plán a myslenie majiteľov.

Duel Chelsea – LFC (1:1) sledovali priamo na Stamford Bridge aj majiteľ LFC John Henry a jeho manželka Linda. (foto: Twitter)

FSG out, Klopp out, miliardy out

FSG sú v prvom rade biznismeni, takže ich futbal zaujíma do miery, koľko im to vynáša, aký to má marketingový dosah a čo by z toho ešte mohli vyťažiť. Šport je aktuálne jedným z najvýnosnejších biznisov vôbec. V USA to už vedia dlhšie, keďže ich top ligy (NFL, MLB, NBA, NHL, MLS) každoročne rapídne zvyšujú svoje výnosy a cena za 30-sekundový spot vo finále NFL sa čoraz istejšie dostáva nad úroveň ročného priemerného platu top 50 najlepšie zarábajúcich futbalistov (aktuálne platy zo Saudskej Arábie pre tentokrát neboli započítané).

A keďže NFL je vecou len USA, už dávnejšie si Američania všimli, že existuje niečo podobné, čo však (okrem USA) sledujú všade inde vo svete, a teda dosah je miesto 300 miliónov necelých 7 miliárd ľudí.

LFC je zároveň značka, ktorá sa dlhodobo drží v top 10 najhodnotnejších klubov na svete, pričom tam patrí aj čo do počtu fanúšikovskej základne. Zároveň ide o jeden z najúspešnejších klubov a tiež klub hrajúci v najbohatšej lige sveta (relatívne, Arabi to síce menia, avšak čo do marketingovej sily a výnosov mimo priameho sponzoringu majiteľov to šancu dobehnúť nemajú).

Majitelia LFC zľava John Henry a Tom Werner. (foto: Twitter)

Preto FSG prišlo, zafinancovalo a drží si podiel v klube. Tiež treba povedať, že bohastvo sa len málokedy buduje „zo dňa na deň“, ale skôr postupnými krokmi, správnymi rozhodnutiami a rozumnými investíciami.

Preto v dobe, kedy priemerný top hráč stojí 9 cifier, je výhodnejšie zaplatiť za hráča do Akadémie cifier len 6 či 7 a vychovať si z neho hráča do prvého tímu. V klube máme takýchto prípadov aktuálne pár a hoci hráč prichádzajúci z Akadémie je vždy (fanúšikmi) menej kvalitný a menej cenný ako hráč (v rovnakom veku a kvalite), ktorí príde z trhu za premrštené peniaze, majitelia zjavne nie sú poznačení takýmto vnímaním situácie.

S tým súvisia aj Kloppove vyjadrenia o tom, že ak budú bežné cenovky hráčov nad 100 miliónov, on už pri futbale nebude. Na rozdiel od politikov s podobne silnými prehláseniami si však Klopp priznal, že sa mýlil a že proste trh a svet sa tak posunul a je potrebné sa prispôsobiť. O to dôležitejšie je však kupovať s rozumom, lebo flop za 30 mega bolí 4x menej ako flop za 120 mega. Barcelona by o tom asi vedela rozprávať.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Tak bude ten DM či nebude

A z toho všetkého vyššie popísaného, ale aj z vyjadrení z prostredia klubu vyplýva, že LFC nielen že netrpí nedostatkom financií, ale zároveň je ochotný ich aj utratiť. Caicedo je zjavne zabudnutý príbeh, a tak si chalan zahrá v tréningových zápasoch s ďalšími 30 jemu podobnými o 11 štartovacích pozícií. Zvyšných 19 chlapcov si za tie ťažké milióny strihne o to, kto si posedí na vyhrievaných sedačkách striedačky Stamford Bridge a kto si užije full catering v klubovej VIP-ke. Kto z nás by nechcel sedieť a týždeň čo týždeň sledovať zápasy klubu za niekoľko stotisíc libier?

LFC však tento post nutne potrebuje obsadiť. Nie že by sme tam nemohli postaviť niekoho z aktuálnych hráčov, avšak nevyužili by sme ich skutočný potenciál a zároveň tŕpli, kedy na pozícii, ktorá im nie je vlastná, prídu kardinálne chyby. A tak sa po ňom reálne pozeráme.

Cenovka je zrejmé, že nie je problém, keďže 128 miliónov bolo už pripravených. Aj to síce vzrušuje nejedného fanúšika, ktorý sa potom čuduje, prečo sa pri Laviovi hádame o centy, aj keď realita v tomto prípade môže byť trochu iná. Proste, ak nie je konkurenčná ponuka a vy ponúknete menej, ako si tím pýta, vždy je možnosť, že tím cukne, keďže je lepšie mať 48 mega vo vrecku, ako 50 v požiadavke. Ale možno je všetko inak a LFC zaplní toto miesto niekým úplne iným. Keďže stále platí to Kloppom miliónkrát omieľané, pokiaľ nie je prestup uzavretý, nevyjadrujú sa k nemu.

(foto: KopTalk)

A zvyšné posily sú kde?

Priviesť ešte hráča na pravého beka ako backup Trentovi (Alexander-Arnold), prípadne náhradu za často zraneného Thiaga A., alebo riešiť doplnenie počtu stopérov v tíme sú tiež časté priania fanúšikov.

Tu sa však treba pozrieť aj na skutočnosť, ktorá zaznela po minulosezónnom prestupovom období z úst manažéra nejedenkrát. Nie je problém priviesť hráča, problém je, aby ten a zároveň i tí stávajúci hráči následne hrávali, aby boli spokojní aj oni a teda odvádzali pre tím, to najlepšie.

Ak máte na každý post po 3 hráčov, len ťažko si druhý v poradí zahrá dostatočný počet zápasov. Pri treťom je to potom už len v prípade, že sa tí prví dvaja zrania. Zároveň však stále platíte platy všetkým trom, ale prínos, najmä toho posledného, je neadekvátny platu, nieto ešte prestupovej čiastke.

Aktuálne máme 3 viac či menej kvalitných brankárov, z toho minimálne 2 nadpriemerných.

Cody Gakpo (vľavo) a Kostas Tsimikas. (foto: Twitter)

V obrane môže na ľavo alternovať Kostas Tsimikas, napravo mladík C. Bradley či J. Gomez a v strede máme ku Konatému a van Dijkovi Matipa s Gomezom, stále je v tíme i Nat Philips či Quansah a na hosťovaní sa pripravuje Rhys Williams. Nie všetko sú adekvátne náhrady, avšak práve ich nižší plat a schopnosť zaskočiť, prípadne i uzrozumenie s tým, že sú len do rotácie je to, čo ich robí platnejšími hráčmi, než nákup 2 nových hviezd na tieto posty.

V zálohe je aktuálny počet 6 (Thiago A., Bajčetić, Szoboszlai, Mac Allister, C. Jones, H. Elliott), pričom po veľmi pravdepodobnom príchode DM ich bude 7 bez hráčov z Akadémie či na hosťovaniach, kde sa minimálne ďalší 2 črtajú ako potenciálne doplnenie tímu. Obsadzujeme nimi 3 pozície a kupovať hráčov na základe predpokladu, že „veď i tak sa zrania“ asi nie je najlepšia nákupná stratégia.

O útoku asi ani hovoriť netreba, tam je to 6 na 3, resp 5 + mladík Doak, čo je aj v prípade pravidelného striedania práve všetkých útočníkov, ako čo do pohybu najvyťaženejších hráčov celkom dosť.

Ben Doak. (foto: Twitter)

Money, money, money

Pritom stále netreba zabúdať, že LFC aktuálne príde o relatívne veľké peniaze. Len za skupinu Ligy majstrov by do pokladnice LFC pribudla taká suma, akú si môžu pripísať v prípade výhry celej Európskej ligy.

Televízne práva asi tiež nebudú veľké terno. Zároveň aj kvalita súperov nebude najvyššia, takže aktuálny káder by na to stačiť mal. Či bude stačiť tento káder na ligu je už vec iná. Tam je to skôr o potrebe vychytať muchy, ktoré sa posledné sezóny v tíme vyskytujú, a to najmä smerom dozadu. Tie však nevychytajú noví hráči, keďže kvalita v tíme je. Je to skôr o nastavení, a to si za žiadne milióny nekúpite.

Preto Vám prajem pokojné prežitie nasledujúcich 2 týždňov, aby ste si zvyšok sezóny následne užili bez zbytočných ďalších šedivých vlasov kvôli prestupom. Beztak Vám ich v lige zopár prinesú výkony, či infarktové závery, ktoré sa pre zápasy LFC stávajú akosi pravidlom.

Mimochodom, viete o tom, že Haaland do City nepriniesol to, čo bolo pripisované jeho cenovke? Nielen že nehviezdil v najnáročnejších zápasoch City, ktoré odohrali počas sezóny, ale i celkový počet gólov bol nižší ako v sezónach predtým, akurát že miesto širšieho počtu strelcov ich väčšinu vsietil práve on. Napriek tomu sa zhodou okolností a práve dlhodobou vytrvalosťou City podarilo vyhrať na čo siahli. LFC to v sezóne predtým nevyšlo len o dva chlpy. Tak možno v tejto. Veď na titul už čakáme 3. rok.