FernandoV histórii Liverpoolu FC hralo v červenom drese niekoľko geniálnych strelcov, ktorý je podľa vás najlepší?
Mohamed Salah nedávno prekonal rekord Robbieho Fowlera v počte strelených gólov v Premier League vo farbách LFC. Robbieho 128 presných zásahov prekonal dvoma gólmi do siete Manchestru United v slávnom North-West derby a stal sa najlepším strelcom The Reds.
Mohamed Salah prekonal Robbieho Fowlera, Manchester United si z Anfieldu vezie sedemgólovú nádielku!
Mo sa celkovo (vrátane obdobia pred Premier League) v historickom rebríčku najlepších ligových strelcov Liverpoolu dostal na 6. miesto. Za piatym, na ktorom je Harry Chambers, zaostáva ešte o 6 gólov a na absolútneho liverpoolskeho kráľa tejto štatistiky Rogera Hunta stráca priepastných 115 gólov.
Platí teda že Anglická liga nie je predsa iba Premier League, ktorá bola založená až v roku 1992. Pred tým vznikla najstaršia futbalová ligová súťaž sveta Football League (1888), ktorá sa neskôr premenovala na First Division a až v spomínanom roku 1992 na dnešnú Premier League.
Pozrime sa, ako vyzerá tabuľka najlepších dvadsiatich ligových strelcov LFC.
V tejto tabuľke môžeme vidieť, že kraľujú najmä predvojnoví a povojnoví strelci ako Roger Hunt, Gordon Hodgson či Billy Liddell. Na skvelej tretej pozícii je však Ian Rush, s 346 zásahmi vo všetkých súťažiach historicky najlepší strelec Merseysiders. Walesan väčšinu svojich gólov vsietil pred založením Premier League.
A teraz sa dostávam konečne k „jadru problému.“ Vo Veľkej Británii sa berie rok 1992 a založenie Premier League ako štart novej futbalovej éry, a preto sa evidujú všetky možné rekordy vytvorené v rámci tejto súťaže samostatne. Je to pochopiteľné, pretože vytvorením tejto súťaže začalo do anglického futbalu prúdiť oveľa viac peňazí, kvalita a konkurencia ligy sa prudko zvyšovala. To viedlo k tomu, čo vidíme dnes. Premier League je najťažšia, najkvalitnejšia a najsledovanejšia futbalová liga sveta.
Ťažko zhodnotiť kvalitu anglickej ligovej súťaže pri jej vzniku pred druhou svetovou vojnou i po vojne. Je však faktom, že vtedy padalo veľa gólov. Kluby hrali v ofenzívnom rozostavení 3-2-5, výsledky 9:2 neboli nezvyčajné a konkurencia nebola až taká ako teraz. Asi. To je teraz veľmi ťažko zhodnotiť.
Poďme sa teraz pozrieť na najlepších strelcov Liverpoolu FC v „modernej“ histórii Premier League. Utrpí tým skvelý strelec Ian Rush, ktorý strelil v lige za Liverpool fantastických 229 gólov. V Premier Laeague však skóroval „iba“ 45x.
V tabuľke najlepších strelcov v Premier League za LFC „kraľuje“ momentálne Mohamed Salah, nasledovaný už spomínaným Robbiem Fowlerom a nesmrteľným Stevenom Gerrardom.
Je však zaujímavé, že v tejto tabuľke sú v prvej dvadsiatke až šiesti hráči z Kloppovej éry a Divock Origi je na 21. mieste 🙂 To vypovedá o kvalite, ktorú sme tu mali a máme.
Kto zo strelcov je však najlepší?
Je to samozrejme exaktná vec. Najlepší podľa strelených gólov v lige je Roger Hunt (244), najlepší strelec LFC v Premier League je Mohamed Salah (zatiaľ 129 gólov).
Podľa priemeru presných zásahov na zápas (goals ratio) je v historickej tabuľke prvých 100 strelcov najlepší Fred Pagman, ktorý potreboval 1,32 zápasu na jeden gól. Odohral však iba 37 zápasov a dal 28 gólov. Všetka česť, ale pozrime sa na tých naj strelcov.
Všetci sa určite zhodneme a možno aj nie, že za posledných 30 rokov nebolo v LFC veľa superstrelcov. Ale určite sa zhodneme, že nimi boli Robbie Fowler, Michael Owen, Mohamed Salah, Fernando Torres, Sadio Mané a Luis Suárez. Všetci títo strelci mali-majú, skvelé štatistiky, pretože potrebovali priemerne cca 2 zápasy na vstrelenie gólu. Najlepším z tejto šestice podľa štatistík je Fernando Torres, ktorý potreboval v priemere iba 1,57 zápasu na to, aby prekonal súperovho brankára.
Z tohto prehľadu vynecháme Steveho Gerrarda, ktorý dal fantastických 120 gólov, ale predsa len jeho kvality neboli len v skórovaní, ale aj v ďalších činnostiach. Steve bol komplexný futbalista a dával veľa gólov, ale jeho Goals ratio bol 4.2, čo ho neradí medzi „naturálnych“ zakončovateľov.
Robbie Fowler (128 gólov za LFC)
Goals ratio: 2,08
Za LFC hral v sezónach 1993-2001, potom prestúpil do Leedsu, neskôr hral za Manchester City, na Anfield sa vrátil ešte na sezónu 2006/07.
Napriek tomu, že vyrastal ako fanúšik Evertonu, futbalovú kariéru urobil v drese LFC. Už dva týždne po svojom debute v septembri 1993 dokázal streliť 5 gólov v zápase Ligového pohára a už o mesiac neskôr strelil svoj prvý hetrik v ligovom zápase. Southamptonu dal 3 góly vo svojom piatom ligovom zápase.
V polovici a na konci 90. rokov bol Fowler všeobecne považovaný za najkomplexnejšieho zakončovateľa hrajúceho v Anglicku. Fowler v troch po sebe nasledujúcich sezónach 1994-1997, strelil viac ako 30 gólov za sezónu.
Zostáva jediným hráčom, ktorý strelil viac ako 30 gólov v prvých troch celých sezónach v Anglicku, keď strelil 98 gólov s celkovým počtom 116 gólov za niečo vyše troch rokov. Fowler bol známy tým, že strieľal góly všetkých druhov, z každého uhla a vzdialenosti, pričom Steve McManaman ho označil za „najlepšieho strelca všetkých čias“.
Michael Owen (118 gólov za LFC)
Goals ratio: 1,83
Jediný liverpoolsky držiteľ Balon d’Or. Fantastický, rýchly a dravý zakončovateľ. Do základnej zostavy LFC sa dostal už ako 17-ročný a už pri svojom debute proti Wimbledonu strelil svoj prvý ligový gól.
„Forma je dočasná, trieda je trvalá“ je veta, ktorá sa v Owenovej kariére často opakuje. Vždy, keď bol fit, prinášal v každej sezóne dostatok gólov.
Štyridsaťšesť gólov, v 84 zápasoch v prvých dvoch sezónach, bolo oveľa viac, ako sa dalo očakávať, keďže tím prechádzal veľkou zmenou. Jeho kariéra bola však poznačená zraneniami. Owenova podkolenná šľacha sa prvýkrát ozvala 12. apríla 1999 proti Leedsu na Elland Road a vyradila ho z hry na takmer päť mesiacov. Owen sa vrátil a v sezóne 2000/01 opäť strelil viac ako 20 gólov, keď bol korunovaný „princom z Walesu“ a jeho dva góly proti Arsenalu vyhrali FA Cup v roku 2001.
Jeho pretrvávajúce problémy s podkolennou šľachou vyvolávali obavy, keďže bol veľmi závislý od svojej rýchlosti. Owen zavŕšil pamätných 12 mesiacov, keď sa stal jediným hráčom Liverpoolu, ktorý bol v roku 2001 zvolený za európskeho futbalistu roka, a stal sa prvým Britom, ktorý získal Zlatú loptu od čias Kevina Keegana v roku 1979. Owen získal 176 hlasov, čo bolo o 34 viac ako skvelý Raul, útočník Realu Madrid a Španielska.
Pred sezónou 2004/05 prestúpil do Realu Madrid aby podporil projekt „Galacticos“, kde sa však v obrovskej konkurencii veľmi nepresadil a už po roku zamieril do Newcastlu United.
Fernando Torres (65 gólov za LFC)
Goals ratio: 1,57
Zlaté dieťa španielskeho futbalu. Ikona a kapitán Atlética Madrid zamierila na Anfield pred sezónou 2006/07 a okamžite si získala srdcia všetkých fanúšikov LFC.
Najelegantnejší a najgeniálnejší strelec, ktorý doteraz v drese LFC hral. Jeho góly a hlavne spôsob akým ich dával, boli neprekonateľné a geniálne. Tá ľahkosť a jednoduchosť akou dokázal prekonávať súperových brankárov bola jedinečná.
Prvý gól v Premier League strelil pri jeho debute na Anfielde 19. augusta 2007 v 16. minúte pri remíze 1:1 proti Chelsea. Jeho prvý hattrick prišiel pri víťazstve 4:2 nad Readingom v Ligovom pohári 25. 9. 2007, pričom všetky jeho góly padli v druhom polčase. Prvé zásahy v Lige majstrov dal pri jeho treťom vystúpení v súťaži, keď Liverpool 28. 11. 2007 porazil Porto 4:1, El Niño skóroval hneď dvakrát.
V Liverpoole strávil nakoniec iba štyri sezóny a jeho výkony limitovali aj časté zranenia, ktoré obmedzili jeho výbušnosť a rýchlosť. Aj napriek tomu dokázal streliť 65 ligových gólov a viacero z nich bolo nenapodobiteľných.
Luis Suárez (69 gólov za LFC)
Goals ratio: 1,59
Prišiel dosť prekvapujúco z Ajaxu v čase, kedy Torres do Chelsea. Okamžite si získal srdcia fanúšikov svojou obrovskou bojovnosťou a hladom po góloch.
Doslova na svojich pleciach doniesol LFC do boja o titul v sezóne 2013/14. Liverpoolu dal krásne štyri sezóny, v ktorých žiaril. Jeho túžba po víťazstve a fantastické gólové zakončenia si budeme navždy pamätať. Vedel zakončiť hlavou, ľavou, pravou, zo 70 metrov. Dával nádherné a hlavne dôležité góly. A to vôbec nekopal pokutové kopy.
Jeho štatistiky však poznačili aj mnohé tresty, ktoré dostal za svoju nedisciplinovanosť a temperamentné reakcie. To ho stálo mnoho zápasov v drese LFC.
V 4 sezónach dal za LFC skvelých 82 gólov vo všetkých súťažiach. Po prestupe do Barcelony ešte roky potvrdzoval povesť geniálneho zakončovateľa a top strelca.
Sadio Mané (90 gólov za LFC)
Goals ratio: 2,18
Oh Sadio, Oh Sadio. Skvelý človek, fantastický hráč a výborný strelec, ktorého máme ešte všetci v živej pamäti. Do LFC prestúpil ako prvý nákup Jürgena Kloppa a nikto mu veľmi neveril. Všetkým však vytrel zrak a stal sa základným kameňom Nemcovej zostavy a bol pri všetkých našich úspechoch v posledných sezónach.
Skvelý, pracovitý útočník, ktorý vedel svojimi nábehmi a výborným zakončením rozvrátiť nejednu obranu. Svoje o tom vedia aj v mieste jeho súčasného zamestnávateľa v Mníchove. Nekopal penalty, nekopal priame kopy a aj tak dával zásadné a rozhodujúce góly.
120 presných zásahov vo všetkých súťažiach za 6 sezón strávených v Liverpoole hovorí za všetko. Fantastický hráč.
Mohamed Salah (129 gólov za LFC)
Goals ratio: 1,6
Egyptian King. Čakali ste pri jeho prestupe z AS Rím k nám, že to bude takýto strelec? One season wonder, alebo sezónny zázrak. Takéto prívlastky dostával po svojej prvej sezóne v LFC keď strelil fantastických 32 gólov v lige a 44 gólov vo všetkých súťažiach. Svoju kvalitu a streleckú potenciu však potvrdzuje doteraz, jeho 129 ligových gólov a 178 gólov celkovo za LFC, ho radí medzi svetovú extratriedu.
Jeden z najlepších strelcov v histórii LFC. Rýchly a technicky skvele vybavený hráč, so zázračnou ľavačkou. Legenda Liverpoolu, ktorá navyše svoje skvelé, strelecké štatistiky neustále v drese The Reds vylepšuje.
Anketa
A kto je podľa vás ten najlepší strelec v modernej histórii Liverpoolu FC? Svoj názor môžete vyjadriť v tejto ankete.
Autor článku: Neberte to ako ovplyvňovanie, ale iba vyjadrenie názoru. Za mňa je to Luis Suárez, pretože kraľoval a strieľal skvelé góly v dobe, keď okolo neho nebolo skvelé mužstvo. Navyše sa nespoliehal na hráčov okolo seba a góly dával aj po individuálnych akciách a často z beznádejných pozícii. Nepoznal stratenú loptu či prehraný súboj.