Sumár nedávno skončenej sezóny Premier League 23/24 z pohľadu Liverpoolu FC

11
860

Tento v poradí už 4. veľký sumár sezóny Premier League zopakoval ten prvý, čo sa týka umiestnenia The Reds v konečnej tabuľke PL.

Po 3. mieste Liverpoolu FC v edicií 2020/21, nasledovalo 2. miesto po sezóne 21/22, potom v edicií 22/23 to bolo iba konečné 5. miesto bez účasti v Lige majstrov a v nedávno skončenej sezóne 23/24 to bolo opäť konečné 3. miesto, ktoré znamená účasť The Reds v zreformovanej prestížnej Champions League v ďalšej sezóne.

Skončená sezóna z pohľadu LFC prebiehala od začiatku s cieľom znovu zaútočiť na titul.

Tím pod vedením nového kapitána Virgila van Dijka to potvrdzovalo 5 výhrami za sebou po úvodnej remíze na pôde Chelsea FC. No ďalší výjazd do Londýna už priniesol prvú smolnú a nespravodlivú prehru. Na štadióne Tottenhamu prišiel prvý bezbodový zápas s vlastným gólom v nastavenom čase. K tomu neuznaný jasný gól kvôli zlej komunikácii medzi hlavným rozhodcom a sediacimi za VAR – om. Navyše boli udelené dve červené karty pre hráčov LFC.

Napriek tomuto prišla potom až 15 zápasová séria bez prehry (10 výhier a 5 remíz) pre zverencov Jűrgena Kloppa, ktorá ich vyniesla do čela tabuľky PL.

Po druhej prehre opäť v Londýne, na štadióne Arsenalu, nasledovala tentoraz 8-zápasová séria bez prehry (6 výhier a 2 remízy), ktorá držala nádej na titul

Potom prišla ale nepochopiteľná prehra na Anfielde s Crystal Palace (jediná domáca v sezóne), ktorá ukončila majstrovské sny.

Rozoberme si pomocou analýz, štatistík, čísiel práve skončenú sezónu Priemer League 2023/24 z pohľadu The Reds.

Liverpool FC v Premier League

• Bilancia sezóny: 38 zápasov, 24 výhier, 10 remíz, 4 prehry, skóre 86:41, úspešnosť 72%.
  • Bilancia doma: 19 záp., 15 výhier, 3 remízy, 1 prehra, skóre 49:17, úspešnosť 84%.
  • Bilancia vonku: 19 záp., 9 výhier, 7 remíz, 3 prehry, skóre 37:24, úspešnosť 60%.

Doma dosiahol LFC  o 6 výhier viac ako vonku, ale doma o 4 remízy menej ako vonku. Mrzí hlavne jediná prehra na Anfielde s Crystal Palace 0:1 v 33. kole.

• Bilancia jesene (1/2 sezóny): 19 zápasov., 12 výhier, 6 remíz, 1 prehra, skóre 39:16, úspešnosť 74%.
  • Bilancia jari (2/2 sezóny): 19 záp., 12 výhier, 4 remízy, 3 prehry, skóre 47:25, úspešnosť 70%.

Pri porovnaní jesene a jari bilancia bola pri rovnakom počte výhier o 2 remízy viac lepšia prvá polovica sezóny. Na jar strelil LFC o 8 gólov viac ako v jeseni, no na druhej strane o 9 inkasoval viac.

• Bilancia 1. polčasov: 38 zápasov, 14 výhier, 16 remíz, 8 prehier, skóre 32:21, úspešnosť 51%.
  • Bilancia 1. polčasov doma: 19 záp., 8 výhier, 8 remíz, 3 prehry, skóre 20:10, úspešnosť 56%.
  • Bilancia 1. polčasov vonku: 19 záp., 6 výhier, 8 remíz, 5 prehier, skóre 12:11, úspešnosť 46%.

Prvé polčasy priniesli až 8 prehier The Reds. Doma v 1. polčase lepšia bilancia ako vonku.

• Bilancia 2. polčasov doma: 19 záp., 14 výhier, 5 remíz, 0 prehier, skóre 29:7, úspešnosť 82%.
  • Bilancia 2. polčasov vonku: 19 záp., 11 výhier, 2 remízy, 6 prehier, skóre 25:13, úspešnosť 61%.

Druhé polčasy priniesli menej, iba 6 prehier. Po prestávke LFC bol opäť lepší doma ako vonku.

Celkove bol úspešnejší The Reds v 2. polčase a to o 11 výhier preto, že o 9 remíz bolo menej ako do prestávky.

Zápasy bez streleného gólu (celkom 3): doma 2 duely – Crystal Palace a Manchester United. Vonku to bolo iba na Evertone.

Ani jeden strelený gól vonku iba na ihrisku mestského rivala Evertonu.

Zápasy bez inkasovaného gólu (celkom 10): doma 6 duelov – Wolverhampton, Manchester United, Brentford, Nottingham, Everton a Aston Villa. Vonku to bolo v 4 stretnutiach – Nottingham, Bournemouth, Burnley a Sheffield United.

Ani jeden gól sme neinkasovali v PL od Nottinghamu Forest FC.

Alisson Becker udržal 8-krát čisté konto a Kelleher 2x. V minulej sezóne 22/23 to bolo až v 14 zápasoch (všetky A. Becker), keď si udržali čisté konto.

Otvárací gól v zápase:

• LFC otvorili gólový účet v 21 zápasoch.
  • The Reds inkasovali prvý gól v 16 stretnutiach.
  • Ani jeden gól nepadol iba v jednom dueli (doma bezgólová remíza s Manchesterom Utd).

Série zápasov LFC v sezóne PL:

• víťazná 5-zápasová – od 2. do 6. kola.
  • bez prehry 15-zápasová – od 8. kola po 22. kolo.
  • bez výhry boli najviac 2-zápasové.

Zápasy, ktoré The Reds otáčali, keď inkasovali prvý gól a nakoniec vyhrali (celkom 6):

• Bournemouth (doma) 3:1 v 2. kole
  • Newcastle (vonku) 2:1 v 3. kole
  • Wolverhampton (vonku) 3:1 v 5. kole
  • Crystal Palace (vonku) 2:1 v 16. kole
  • Luton (doma) 4:1 v 26. kole
  • Brighton (doma) 2:1 v 30. kole

Zápasy, v ktorých LFC inkasovali prvý gól a nakoniec zachránili aspoň remízu (6):

• Aston Villa (vonku) 3:3, strata výhry 2 minúty pred koncom v 37. kole
Kloppov realizačný tím beží k tribúne The Kop. (foto: liverpoolfc.com)

Najlepšia bilancia s klubmi PL:

Bournemouth 6 bodov (skóre 7:1), Brentford 6 b. (7:1), Burnley 6 b. (5:1), Sheffield Utd 6 b. (5:1), Wolverhampton 6 b. (5:1), Nottingham 6 b. (4:0), Fulham 6 b. (7:4) a Newcastle 6 b. (6:3).

Najhoršia bilancia s klubmi PL:

Arsenal 1 bod (skóre 2:4), Manchester City 2 b. (2:2) a Manchester United 2 b. (2:2).

GÓLY

Strelené góly – fazové rozloženie 86 gólov LFC v zápasoch PL:

1.-15. minúta: 3 góly, z toho D. Núñez a Szoboszlai po jednom. K tomu bol jeden vlastný od brankára E. Martineza z Aston Villy.

16.-30. minúta: 12 gólov, z toho L. Díaz – 4x, Salah – 3-krát, po jednom D. Núñez, Gakpo a Jota. K tomu boli ešte dva vlastné góly od Casha z Aston Villy a brankára Lena z Fulhamu.

31.-45. minúta: 14 gólov, z toho Salah – 3x, MacAllister, D. Núñez a Jota po 2-krát, po jednom Alexander-Arnold, Bradley, van Dijk, Quansah a Andy Robertson.

nastavený čas 45+: 3 góly, z toho Gakpo a Salah po jednom. K tomu bol jeden vlastný od Gabriela z Arsenalu.

46.-60. minúta: 15 gólov, z toho Gakpo – 3x, MacAllister, D. Núñez a Salah po 2-krát, po jednom L. Díaz, van Dijk, H. Elliott, Gravenberch, Quansah a Andy Robertson.

61.-75. minúta: 14 gólov, z toho Jota – 5x, Salah – 4-krát, po jednom L. Díaz, Gakpo, C. Jones a Szoboszlai. Vlastný bol jeden od brankára Areolu z West Hamu.

76.-90. minúta: 17 gólov, z toho Salah – 4x, Alexander-Arnold, Gakpo, Jota a D. Núñez po 2-krát, po jednom L. Díaz, H. Elliott, Endõ, MacAllister a Andy Robertson.

nastavený čas 90+ padlo 8 gólov, z toho D. Núñez – 3x, po jednom zaznamenali L. Díaz, H. Elliott, Salah a Szoboszlai. K tomu jeden vlastný od Buena z Wolves.

V 1. polčase padlo len 32 gólov, ale v 2. polčase to bolo omnoho viac – 54 gólov.

Zaujimavosti:

1. najviac padlo v poslednej tretine druhého polčasu – 17 gólov, no v 1. polčase to bolo tiež v poslednej tretine (31.-45.min dokopy 14 gólov).
  2. V nastavenom čase padlo až 11 gólov (tri v 1. polčase a osem v 2. polčase).
  3. Salah neskóroval iba v prvej tretine 1. polčasu.
  4. Darwin Núñez nestrelil gól iba v strednej tretine 1. polčasu a aj v nastavení do prestávky.
  5. Celkom bolo 6 vlastných gólov, z toho boli až tri od súperových brankárov (Areola, Leno a E. Martinez).

Strelci víťazných gólov za The Reds v PL (24):

Najviac ich strelil Darwin Núñez v 5 zápasoch, Salah v 4 dueloch, Gakpo a MacAllister v 3 stretnutiach. V jednom zápase to boli Alexander-Arnold, Bradley, L. Díaz, van Dijk, H. Elliott, Gravenberch, Jota, Andy Robertson a Szoboszlai v jednom zápase.

Strelci gólov znamenajúci remízu v zápase (9):

Salah v 3 zápasoch, L. Díaz v 2 dueloch, Alexander-Arnold, MacAllister, Quansah a Andy Robertson v jednom stretnutí.

Strelci gólov v nadstavenom čase znamenajúci výhru LFC (3):

• D. Núñez – Newcastle (vonku) 2:1 v 3. kole
  • H. Elliott – Crystal Palace (vonku) 2:1 v 16. kole
  • D. Núñez – Nottingham (vonku) 1:0 v 27. kole

Počty strelených gólov hráčmi LFC v jednotlivých zápasoch:

0 gólov v 3 zápasoch, 1 gól v 8 záp., 2 góly v 10 záp., 3 góly tiež v 10 záp., 4 góly v 7 zápasoch.

5 a viac gólov nedokázali streliť hráči The Reds ani v jednom zápase.

Mohamed Salah. (foto: Twitter)

Hráči

Góly: 86 liverpoolskych gólov v PL si rozdelilo 16 hráčov a až šesť boli vlastné od hráčov súpera.

• Najviac strelil Mohamed Salah – 18 /z toho 5 z penalty/, za ním sú Darwin Núñez s 11 a Jota s 10 gólmi. Nasledujú L. Díaz a Gakpo so 8 presnými zásahmi. MacAllister dal 5 gólov /jeden z penalty/, ďalší sú 3-góloví strelci – Alexander-Arnold, H. Elliott, Andy Robertson a Szoboszlai. Dva góly majú na konte van Dijk a Quansah. Jeden zaznamenali Bradley, Endõ, Gravenberch a C. Jones.
  • Asistencie (60): Najviac prihrávok na gól má tiež Salah – 10, za ním je D. Núñez s 8 a H. Elliott so 6 asistenciami. Za týmito Top nahrávačmi nasledujú L. Díaz, Gakpo a MacAllister s 5 A a Alexander-Arnold so 4 A. Tri asistencie zaznamenali Bradley, Jota a Tsimikas. Dve asistencie si pripísali van Dijk, Andy Robertson a Szoboszlai. Jednom nahrávkou pomohli J. Gomez a C. Jones.

Tzv. kanadské bodovanie (góly + asistencie) vyzerá v LFC po sezóne PL takto:

1. Salah 28 (18 g+10 A),
  2. D. Núñez 19 (11+8),
  3. Jota 13 (10+3),

4.-5. L. Díaz a Gakpo po 13 (8+5), 6. MacAllister 10 (5+5), 7. H. Elliott 9 (3+6), 8. Alexander-Arnold 7 (3+4), 9.-10. Andy Robertson a Szoboszlai po 5 (3+2), 11. van Dijk 4 (2+2), 12. Bradley 4 (1+3), 13. Tsimikas 3 (0+3), 14. Quansah 2 (2+0), 15. C. Jones 2 (1+1), 16.-17. Endõ a Gravenberch 1 (1+0), 18. J. Gomez 1 (0+1).

Zaujímavosť:

I. Konaté, Matip, Thiago Alcãntara, Bajcetić, Clark, Doak, McConnell a Danns bez jediného gólu a asistencie t.j. bodu v PL.

• Žlté karty (69): Najviac ich videl Endõ až 10-krát, za ním sú MacAllister a D. Núñez s 8 ŽK, Alexander-Arnold so 6, J. Gomez s 5 a I. Konaté so 4 ŽK. Tri razy inkasovali L. Díaz, van Dijk a C. Jones. Dve majú na konte Bradley, H. Elliott, Jota, Matip, Andy Robertson, Salah a manažér Klopp. Jednu videli Danns, Gakpo, Quansah, Szoboszlai a brankár A. Becker.
  • Červené karty (5): Po jednej inkasovali MacAllister v 2. kole doma s Bournemouthom (výsledok 3:1) od hlavného rozhodcu Bramalla, van Dijk v 3. kole vonku proti Newcastle (2:1) od Brooksa, Jones Jota v 7. kole vonku na Tottenhame (1:2) od Hoopera a nakoniec I. Konaté v 23. kole vonku s Arsenalom (1:3) od hlavného rozhodcu Taylora.
  • Penalty: LFC dostal v sezóne možnosť kopať jedenástku 9-krát (zapískali ju 4x Taylor, raz Bramall, Kavanagh, Oliver, Pawson a Taylor). Salah ich kopal 7 (šesť premenil a jednu nie). Po jednej realizovali MacAllister (premenil) a D. Núñez (nepremenil).

Proti The Reds bol odpískaný iba jeden pokutový kop, ktorý nariadil rozhodca Madley v 16. kole na štadióne Crystal Palace. Domáci Mateta ju premenil a otvoril skóre zápasu. No Liverpoolu FC sa to podarilo otočiť a získať cennú výhru.

Tierney mení rozhodnutie a zo žltej karty pr Robertsona je razom červená. (foto: Twitter)

Rozhodcovia

Najviac zápasov LFC odpískali ako hlavný Kavanagh 6x (5 doma a 1 vonku) a Taylor tiež 6x (1+5). Za nimi sú Tierney (3+2) a Madley (1+4) po 5-krát. Nasledujú Oliver (2+2) a Hooper (1+3) so 4 zápasmi. Dva razy boli delegovaní Attwell (2+0) a Pawson (1+1). V jednom sa ocitli Bramall (1+0), Brooks (0+1), Coote (1+0) a Robinson (1+0).

Celkom v zápasoch The Reds tejto sezóny PL pískalo 12 anglických rozhodcov.

Video Assistent Referee

Video-systém neuznal hráčom LFC v sezóne PL až 9 gólov /všetky kvôli ofsajdu/, ale iba tri boli na strane súperov /tiež iba kvôli ofsajdu/.

Konkrétne: 1. kolo Salah – ofsajd v zápase Chelsea – LFC 1:1, 7.kolo L. Díaz – ofsajd v zápase Tottenham – LFC 2:1, 10. kolo Gakpo – ofsajd v zápase LFC – Nottingham 3:0, 12. kolo D. Núñez – ofsajd 2x v zápase LFC – Brentford 3:0, 19. kolo H. Elliott – ofsajd v zápase Burnley – LFC 0:2, 20. kolo L. Díaz – ofsajd v zápase LFC – Newcastle 4:2, 30. kolo L. Díaz – ofsajd v zápase LFC – Brighton 2:1 a aj v 37. kole H. Elliott – ofsajd v zápase Aston Villa – LFC 3:3.

Na strane súperov to boli neuznané góly kvôli ofsajdu u Chilwella/Chelsea/, Burnsa /Newcastle/ a Watkinsa /Aston Villa/.

Jürgen Klopp. (foto: twitter.com)

Manažér

Jürgen Klopp nasadil do základnej zostavy celkom 23 hráčov, z toho 21 hráčov v poli a 2 brankárov.

Obranca J. Gomez nastúpil aj v zálohe, založník H. Elliott aj v útoku a útočník Gakpo aj v zálohe.

• Brankári (2) : Alisson Becker odchytal 28 zápasov a Kelleher sa predstavil v 10 stretnutiach. Obaja vydržali v bránke celé zápasy, ani raz Klopp nemusel striedať svojho gólmana.
  • Obrana (9): V základnej zostave sa objavili van Dijk 36-krát, Alexander-Arnold 25x, Andy Robertson 18x, I. Konaté 17x, J. Gomez 16x, Quansah 13x, Bradley 10x, Matip 9x a Tsimikas 8x.
  • Záloha (9): Do základu boli nasadení MacAllister 31-krát, Szoboszlai 25x, Endõ 20x, C. Jones 14x, Gravenberch 12x, H. Elliot 7x, Gakpo 3x, J. Gomez 1x a B. Clark 1x.
  • Útok (6): V ňom do základu nastúpil L. Díaz 32-krát, Salah 28x, D. Núñez 22x, Gakpo 14x, Jota 14x a H. Elliott 4x.

Striedania:

Nemecký manažér LFC v sezóne 23/24 PL striedal 166-krát (nevyužil 24 možností striedať) a pri tom použil 27 hráčov, nestriedali iba van Dijk a obaja brankári.

Najčastejšie menil spoluhráča H. Elliott 23-krát, za ním je Gakpo 18x, J. Gomez 15x, Gravenberch a D. Núñez po 14x, Endõ a C. Jones po 9x, Szoboszlai 8x, Jota 7x, L. Díaz, I. Konaté, Andy Robertson a Tsimikas po 5x, Salah, B. Clark a Quansah po 4x, Alexander-Arnold a McConnell po 3x, McAllister a Danns po 2x, Bajcetić, Beck, Bradley, Doak, Gordon, Matip a Thiago Alcãntara po 1x.

Klopp a jeho kombinácie hráčov:

• Stopéri: Klopp použil v tejto sezóne 5 stopérskych dvojíc. Najviac zápasov v základe odohrala dvojica I. Konaté a van Dijk 17-krát, nasleduje duo Quansah a van Dijk 12x, tandem Matip a van Dijk 7x. Ešte sa objavili aj dvojice J. Gomez – Matip 1x a aj Matip – Quansah 1x.
  • Záloha: Najviac kombinácií použil nemecký manažér LFC v strede poľa a to až 15 rôznych trojíc. Najčastejšie bola do zápasu nasadená trojica Szoboszlai – MacAllister – C. Jones 7-krát. Za nimi sú trojice Szoboszlai – Endõ – Macallister a aj Szoboszlai – MacAllister – Gravenberch po 5x. Po 3 razy nastúpili trojice MacAllister – Endõ – C. Jones a H. Elliott – Endõ – MacAllister. Dva zápasy absolvovali trojice Szoboszlai – MacAllister – Gakpo, H. Elliott – Endõ – Gravenberch, Szoboszlai – Endõ – C. Jones, MacAllister – Endõ – Gravenberch a Szoboszlai – Endõ – Gravenberch. V jednom stretnutí sa objavilo ďalších 5 záložnych trojíc z ktorých najzaujímavejšia bola trojica MacAllister – J. Gomez – B. Clark.
  • Útok: Šéf lavičky LFC použil 10 rôznych útočných trojíc. Najviac v základnej zostave nastúpila trojka Salah – D. Núñez – L. Díaz 12-krát. Za nimi je trio Salah – Gakpo – L. Díaz 7x. Po 4 razy to boli trojice Salah – D. Núñez – Jota a L. Díaz – Jota – D. Núñez. Trikrát duely začala trojka Salah – Jota – L. Díaz a aj H. Elliott – Gakpo – L. Díaz. V dvoch stretnutiach sa objavila aj trojica L. Díaz – Jota – Gakpo. V jednom zápase to boli aj útočné trojzáprahy Salah –Gakpo – Jota, Salah – Gakpo – D. Núñez a H. Elliott – D. Núñez – L. Díaz.
Luis Díaz. (foto: Twitter)

Klopp nasadil v PL celkom 30 hráčov /2 brankárov a 28 hráčov v poli/.

Celkový počet odohraných zápasov hráčov LFC v sezóne PL:

37 zápasov – L. Díaz, z toho v 32 v základe a v 5 striedal (32z+5s)

36 – van Dijk (36z+0s), D. Núñez (22z+14s)

35 – Gakpo (17z+18s)

34 – H. Elliott (11z+23s)

33 – MacAllister (31z+2s), Szoboszlai (25z+8s)

32 – Salah (28z+4s), J. Gomez (17z+15s)

29 – Endõ (20z+9s)

28 – A. Becker (28z+0s), Alexander-Arnold (25z+3s)

26 – Gravenberch (12z+14s)

23 – Andy Robertson (18z+5s), C. Jones (14z+9s)