Pohled do historie: Příběh Anfieldu (část druhá)

13
1232
Anfield. (foto: twitter.com)

Článek volně navazuje na předchozí díl.

Pohled do historie: Příběh Anfieldu (část první)

Na konci první dekády 20. století byl Anfield považován za jedno z nejlepších fotbalových hřišť v zemi. V roce 1921 hostil královskou návštěvu při semifinále FA Cupu mezi týmy Wolverhamton a Cardiff City. Král Jiří V. a královna Marie zůstali ve městě poté, co navštívili Grand National (každoroční dostih konaný v Aintree Racecourse) a stali se čestnými hosty tohoto střetnutí na Anfieldu.

Nepříznivé počasí

Stadion zůstal od posledních úprav v roce 1906 téměř beze změn až do roku 1928. Na začátku tohoto roku se začalo uvažovat nad rekonstrukcí jihozápadní tribuny Spion Kop (jediná nezakrytá tribuna, viz obrázek níže). Tribuna skýtala velkolepý výhled na celé hřiště, avšak diváci byli vystaveni nepřízni počasí. Přestože blízkost ostatních fanoušků vytvářela pocit tepla, chladný vítr vanoucí od nedalekého Irského moře způsoboval mnohým fanouškům z fotbalového zápasu velmi chladný zážitek.

 

Anfield v roce 1906. (foto: playupliverpool.com)

Představenstvo Liverpoolu se rozhodlo, že je správný čas vrátit něco zpět oddaným příznivcům, kteří povzbuzovali svůj tým i během nepřízni počasí. Proto bylo roku 1928 rozhodnuto, že bude nahrazena škvára a popel a schody tribuny Spion Kop budou vybetonovány. Nejdůležitějším krokem bylo schválení stavby obrovské střechy, která měla zakrýt celou tribunu.

Plán přestavby tribuny Spion Kop. (foto: membership-magazine.liverpoolfc.com)

Monumentální návrhy

Velkým překvapením bylo, že se klub rozhodl nevyužít služeb glasgowského architekta Archibalda Leitche, jak tomu bylo doposud. Leitch, který byl na počátku 20. století průkopníkem v navrhování fotbalových stadionů, se výrazně podílel na vzhledu prvního stadionu. Předsednictvo klubu se však rozhodlo pro místního architekta.

Rekonstrukcí byl pověřen Joseph Cabre-Watson z Crosby, který se věnoval především navrhování soukromých bytů. Rekonstrukce, která vyšla zhruba na 38 000 liber, přinesla daleko větší pohodlí stojícím fanouškům na tribuně Spion Kop. Samotná střecha pomohla vytvořit na stadionu daleko větší hluk. Průkopnická práce Cabre-Watsona znamenala, že většina z možných 28 000 fanoušků, kteří se  shromáždili na terase, mohli sledovat zápas bez překážek na jediné tribuně.

Stavba střechy pro tribunu Spion Kop. (foto: www.liverpoolecho.co.uk)

Kromě nové střechy na tribuně Spion Kop přibyly mimo jiné sedačky i na rozšířené hlavní tribuně, která byla nově spojena s jihozápadní tribunou. O dalších 200 míst byla navýšena kapacita i na jihovýchodní tribuně Kemlyn Road. Počet míst na Anfieldu se rozšířil přibližně o 7 000 diváků, což znamenalo, že stadion mohl nově pojmout více než 60 000 nadšených fanoušků. Anfield zároveň nabízel více krytých prostor než kterýkoli jiný stadion v lize.

Rekonstrukce tribuny Spion Kop. (foto: tfcstadiums.com)

Rozšířená kapacita měla za následek zvýšení návštěvnosti stadionu. Během dvou let byl dvakrát překonán rekord v návštěvnosti, v obou případech šlo o zápasy FA Cupu. Přichází třicátá léta 20. století a Liverpool FC čeká náročná dekáda, ale o tom až příště…

Model Anfieldu v roce 1928. (foto: commons.wikimedia.org)