Pohled do historie: Příběh Anfieldu (část čtvrtá)

3
591
Anfield. (foto: twitter.com)

První díl si můžeš přečíst zde.

Pohled do historie: Příběh Anfieldu (část první)

Velký třesk

Rok 1959 přinesl vytouženou změnu v oblasti fungování klubu. Bill Shankly přišel do Liverpoolu s obrovskými plány a jasnou vizí, jakým směrem by se měl klub vydat. Není proto překvapením, že i samotný Anfield prošel za éry Billa Shanklyho mnohými změnami.

Bill Shankly přijíždí na stanici Euston. (foto: www.mediastorehouse.co.uk)

Stadion Anfield na tom nebyl při příchodu Billa Shanklyho velmi dobře. V šatnách netekla voda, záchody špatně splachovaly a ani samotný trávník nebyl v dobrém stavu. Na rozpadajících se tribunách byl plevel, dřevěné prvky byly ošuntělé a opadával z nich lak.

Shankly proto požadoval, aby byl proveden velký jarní úklid. Byl vytrhán veškerý plevel a všechna ošuntělá dřevěná prkna byla nově přetřena. Všechno rezavé, staré či nefunkční bylo vyměněno a uvedeno do provozu.

Druhý díl si můžeš přečíst zde.

Pohled do historie: Příběh Anfieldu (část druhá)

Roku 1962 se podařilo po osmi letech postoupit zpět do první ligy. Důležité mi přijde mimo jiné zmínit, že s příchodem Shanklyho došlo ke změně i u samotných fanoušků. Na tribunách se nově zpívaly povzbuzující písně, skandovalo se a fandilo s dobrou náladou.

Anfield 60. léta. (foto: twitter.com)

Změny, kam se podíváš

Po návratu Liverpoolu do nejvyšší anglické soutěže dalo vedení klubu zelenou modernizaci zázemí stadionu, které se v posledních 35 letech velmi neproměnilo (po příchodu Shanklyho pouze modernizovalo).

Finanční prostředky ve výši 350 000 liber byly vyčleněny na výměnu staré tribuny a terasovitého ochozu Kemlyn Road (dnes známá jako tribuna Sira Kennyho Dalglishe) za moderní konzolovou konstrukci. Práce byly zahájeny na konci sezóny 1962/63.

Rekonstrukce tribuny Kemlyn Road v roce 1963. (foto: www.liverpoolecho.co.uk)

První sezóna Liverpoolu v nejvyšší anglické lize (po sestupu v roce 1954) přinesla nejvyšší průměrnou návštěvnost na Anfieldu za více než 10 let. Na Anfieldu se blýskalo na lepší časy, kdy Shanklyho tým pravidelně bojoval o trofeje na domácí scéně i v Evropě.

Například atmosféra v semifinálovém zápase Evropského poháru proti Interu Milán v roce 1965 byla označena jako za jednu z nejlepších, jakou kdy Anfield zažil. Italské hvězdy byly na Anfieldu poraženy 3:1 jen několik dní poté, co Liverpool FC poprvé vyhrál FA Cup.

Anfield v roce 1970. (foto: www.empireofthekop.com)

Nová tvář hlavní tribuny

Modernizace Anfieldu probíhala průběžně a dočkala se jí i hlavní tribuna Anfield Road. Za 600 000 liber byla navýšena její kapacita a střecha byla nahrazena daleko modernějším krytem. V březnu roku 1973 byla otevřena vévodou z Kentu, pouhý měsíc předtím, než Liverpool oslavil další ligový titul.

Rekonstrukce hlavní tribuny Anfield Road. (foto: www.liverpoolecho.co.uk)

Anfield i v 70. letech procházel mnohými modernizacemi. Například osvětlení, které bylo přidáno na stadion v roce 1957, bylo nově posíleno, aby mohlo osvětlovat mnoho památných zápasů.

Liverpoolu se v té době herně dařilo. Krátce po rekonstrukci hlavní tribuny následovala první evropská trofej, jelikož Liverpool poprvé vyhrál pohár UEFA (dnešní Evropskou ligu).

Článek volně navazuje na předchozí díl.

Pohled do historie: Příběh Anfieldu (část třetí)

Na Anfieldu se v průběhu let prováděla vylepšení, která měla fanouškům zpříjemnit zážitek z daných zápasů. Začátkem 80. let byla zahájena celková přestavba stadionu.

Anfield byl do začátku 80. let stadionem na stání. Pro větší pohodlí fanoušků se však vedení rozhodlo k implementaci sedaček na jednotlivé tribuny. Zážitek z fotbalového zápasu se tak fanouškům velmi zpříjemnil, avšak z logických důvodů došlo k poklesu celkové kapacity.

Anfield v 80. letech. (foto: fineartamerica.com)

Shanklyho smrt

Přichází září roku 1981 a zdravotní stav Billa Shanklyho se zhoršuje. Ráno 26. září prodělal Shankly infarkt a byl okamžitě odvezen do nemocnice Broadgreen. Jeho stav se postupně zhoršoval a 29. září na následky dalšího infarktu umírá.

Shankly byl pro Liverpool velmi důležitou osobností. Za jeho působení rozkvétal nejen klub, ale i samotný stadion Anfield. Stojícím důkazem ohledně Shanklyho důležitosti je 4,5 metru vysoká brána s nápisem „You’ll Never Walk Alone“, která byla postavena a na nenápadné ceremonii, v srpnu roku 1982, otevřena jeho manželkou Nessie Shankly.

Nessie Shankly a Bob Paisley při odhalení Shanklyho brány v roce 1982. (foto: www.liverpoolecho.co.uk)

V roce 1997 byla před stadionem odhalena dvoumetrová bronzová socha Billa Shanklyho. Je na ní napsáno: „He made the people happy“, přeloženo jako „Učinil lidi šťastnými“.

V roce 2016 byl na 96 Avenue poblíž Anfieldu nainstalován Shanklyho památník. Nápis na památníku podrobně popisuje vítězství Liverpoolu nad Interem Milán na Anfieldu v roce 1965, o kterém jsem psal výše.

Památník Billa Shanklyho poblíž Anfieldu. (foto: wikipedia.org)

Billa Shanklyho vystřídal ve vedení klubu Bob Paisley již v roce 1974. Na jeho úspěšnou éru se však podíváme až příště…

Bill Shankly. (foto: www.theguardian.com)