Talking points: Baran Klopp mal pravdu. Naj zápas C. Jonesa, frflanie fans a rekordy

78
3168

Talking points k zápasu 2. kola skupinovej fázy Ligy majstrov ponúkajú niekoľko bodov a relatívne veľa textu. Dostojevskij to ale nie. Ani rozsahom a už vôbec nie kvalitou. Ale aj tak, nech sa páči;)

Champions League 21/22 (28.9.), Estádio do Dragão, Porto

FC Porto - LIVERPOOL FC 1:5 (0:2)


góly: 75. Taremi - 18. Salah (C. Jones), 45. Mané (Milner), 60. Salah (C. Jones), 77. Firmino (C. Jones), 83. Firmino (C. Jones)
ŽK:
ČK:
rozhodca: Sergej Karasev (RUS)
TV: Nova Sport 4 (CZ)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

FCP zostava

Diogo Costa - Corona, F. Cardoso, Marcano, Zaidu (56. Wendell), Uribe (56. Vitinha), S. Oliveira (67. Pepê), Otávio (14. F. Vieira), T. Martínez (46. Grujić), L. Díaz, Taremi

lavička: Marchesín - Pepê, Grujić, Manafá, Vitinha, Wendell, João Mário, B. Costa, Evanilson, Nanu, F. Vieira

LFC zostava

Alisson - Milner (66. J. Gome), Matip, van Dijk, Robertson, Fabinho, C. Jones, J. Henderson (73. Oxlade-Chamberlain), Mané (66. Minamino), Salah (66. Firmino), Jota (88. Origi)

lavička: Adrián, Kelleher - I. Konaté, N. Keïta, Firmino, J. Gomez, Oxlade-Chamberlain, Minamino, Tsimikas, Origi, N. Phillips, N. Williams

LFC demoloval v Porte, FC zdolal jednoznačne 5:1!

Tvrdohlavý baran. Ale náš a 9 z 10 prípadov má pravdu

Jemná úvaha na úvod. Nebyť zranenia Trenta Alexandra-Arnolda, postavil by Klopp v Porte takú istú zostavu ako v Brentforde, kde tak dve tretiny tímu hrali ako náhodne poskladaná parta ajťákov po prvý raz objavujúca zákutia športovania. A vlastne, tu by som pokojne mohol dať otáznik.

Lenže mladý Trent je zranený (svalový priťahovač), a tak si na Milnera na pravej obrane zvykáme asi ako na klystír (síce s jahodovou príchuťou, ale predsa len klystír), rovnako tak podľa všetkého budeme aj vo víkendovom (3.10.) megašlágri Premier League s Manchestrom City.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Klopp nás na Estádiu do Dragão už po niekoľkýkrát vytočil. A zároveň ukázal, že milí fans, síce sa mi vaša nekončiaca aj +/- nekonečná podpora páči, ale nekafrite sa do niečoho, o čom viete asi toľko, ako absolvent vysokej školy života o geopolitickej situácii na americko-mexickej hranici, či bežný človek o tom, čo robia amatérski virológovia – nadšenci vo voľnom čase, resp. v dobe, kedy denaturovaný lieh neberú za fajné vínečko.

Vytočil nás zostavou, v ktorej bola v porovnaní so spomínaným duelom s Brentfordom len jedna (aj to vynútená) zmena, aby po konečnom hvizde vyšiel z toho celého ako veľký pán. Po koľký raz už…

Fabinho (vľavo) je v 2021/22 jedným z najvyťažovanejších hráčov The Reds. (foto: Facebook)

Desaťtisíce fans po celom svete chceli zostavu podobnú tej, ktorá nastúpila proti milánskemu AC, chceli sme oddych pre Salaha i Maného (aj keď sa napokon od 66. minúty aj dial, lenže chceli sme ho taký iný, väčší), rovnako tak pre Fabinha.

Chceli sme v zostave Minamina, lebo mal podľa mnohých skvelú prípravu, chceli sme Tsimikasa, lebo podľa všeobecného a aktuálne veľmi moderného hypu (od slova hype, lebo humbuk sa mi momentálne nejako nepozdáva) je 100x lepší ako škótsky drevák Robertson, aj keď Andrew samozrejme nie je drevák, ale viacerým liverpoolskym fanúšikom sa proste nezavďačíš.

Chceli sme lavičku pre van Dijka, lebo Holanďan že vraj nie je už taký dobrý ako pred (dlhotrvajúcim) zranením.

Na margo takýchto šialeností opakovaná skúsenosť – veľakrát som v posledných mesiacoch počul o tom, že keď sa obleješ kanistrom octu, tak ťa židojašteri, Amíci, Merkelová, Gates, či iní mocipáni, resp. mocidámy meniaci sa za mesačného splnu pri kakofónnych zvukoch Desmodu (je jedno ktorého) na pračudesné príšery cicajúce krv nenarodených detí, nebudú môcť ovládať cez 5G sieť a ich dohoda s O2 (outú) definitívne padne, čo si predsa žiadny riaditeľ divízie pre styk s nanajvýš „uvedomelou“ verejnosťou „nelízne“.

Takže vo finále reči sa hovoria a chlieb sa je, ako hovorí stará pravda (odveká, pes .. najlepší priateľ človeka).

No nič, na záver tohto nekonečného odstavca už len staré klišé – Klopp knows best a my ostatní len šúchajme nohami. Pokojne do rytmu. A s prstom v nejakom otvore.

Sadio Mané (v červenom) sa v dueli s FC Porto (5:1) gólovo presadil. Zaznamenal už 5. zásah proti portugalskému súperovi. (foto: Twitter)

Únavné klišé. Alebo radšej nepovedať nič, ako otravovať vzduch zbytočnosťami?

Liverpoolski fans teraz: FC Porto nás až tak nepreveril! Proti Man City musíme hrať lepšie, inak to nebude stačiť! Portugalský zástupca našu obranu nevyskúšal dostatočne! A keď aj, tak Joe Gomez dokonale pri góle zhorel! Ak bude hrať proti The Cityzens na pravej obrane Milner, tak sme nadobro skončili! Mané je slabý, proti Guardiolovým obrancom nemá šancu!

Áno. Alebo aspoň sčasti. Niečo z väčšej, iné z takej, že by si aj umelec ulietavajúci si na minimalizme prišiel ako slon (v porceláne). A k tomu ešte – po utorku nasleduje streda, anglické slovo „red“ je v preklade červený, Južný pól je na juhu a slnko vychádza na východe.

Je zrejmé, že proti Man City budeme musieť hrať lepšie. Aj inak. Bude to iný zápas, iné tempo, iný taktický zámer na jednej aj druhej strane. Je úplne jasné, že v megašlágri 7. kola Premier League narazí LFC na viditeľne kvalitnejšieho súpera, na kvalitnejšie hráčske individuality. No a toto vie každý, kto si vie otvoriť jogurt a mal by aj ten, čo po desiatich borovičkách skúša freestyle na Bolt kolobežkách.

(foto: KopTalk)

Jemná tragédia dnešného fanúšika Liverpoolu (samozrejme sa tu nájde každý, kto chce … zvyšok nechá ješitnosť v kontajneri na plasty) ale tkvie v tom, že mu v zásade nikdy nie je nič dobré. Myslím dobré aspoň na 90%.

Lebo stovka v týchto reáliách neexistuje – ak dá Salah 2 góly, je otázka, prečo nedal tri, ak sme využili 4 zo 6 šancí, mnohí sa nespokojne pýtajú, prečo nie aj zvyšné 2. Ak Klopp vystrieda troch hráčov, pýtame sa „Prepánajána, prečo práve tých?“, ak jedného, prečo nevyužil všetky možnosti striedania. Ak vyhráme 10x po sebe, prečo potom nie aj jedenásty raz…

Faktom je, že Liverpool odohral v Porte famózny zápas. Miestni „draci“ mali (najmä v úvodnej desaťminútovke) snahu i pár dobrých momentov, ale potom to bolo plne v réžii britského tímu.

A v rámci prvotriedneho predstavenia, z ktorého by mali katarziu, jemnú erekciu i pomerne slušnú inkontinenciu aj fanúšikovia Martina Jakubca (kto by nepoznal, ide o budúceho prezidenta Slovenska. Alebo aspoň prezidenta Slovenského zväzu mentálnej atletiky) sme videli krásne akcie i góly. 5 gólov! Pričom sa po ani neviem akej dlhej dobe v jednom a tom istom dueli strelecky presadili Salah, Mané aj Firmino.

Curtis Jones. (foto: Facebook)

Najlepší výkon Curtisa Jonesa v LFC

Ty krávo! 20-ročný odchovanec The Reds, ktorý po mene pozná všetky kuchárky, upratovačky, decká hrajúce za výber do 9 rokov, i tých, čo ich cez plot či spoza kríkov stalkujú, hral výborne. Nielen nohami (pripravil 4 góly!), ale hlavne hlavou.

Keď som po zranení Elliotta niekde hovoril, že by sa práve Curtis Jones mal pozrieť na cca o 2 roky mladšieho spoluhráča, aký prístup je dobrým príkladom, rodák z Liverpoolu to v ostatných 3 dueloch nielen ukázal, ale svoj výkonnostný štandard výrazne navýšil.

Kvalitný bol už v Brentforde (kde ho ale Klopp úplne chybne po jeho góle na 3:2 vystriedal, pozn.), v Porte to ale bola jeho show. Miestami one man show.

Najlepší výkon v seniorskom výbere The Reds výrazne posilnil psychiku mladého záložníka, ktorý, ako si viacerí všimli, sa nebojí vystreliť spoza 16-ky. Ako keby po istom rešpekte – aby náhodou niečo nepokazil – sa v ňom prebudila zdravá drzosť, ktorú mal naprieč všetkými mládežníckymi výbermi, navyše aby sa aspoň čiastočne snažil v praxi ukázať, že legendárneho Stevena Gerrarda má viac než dobre napozeraného.

Klopp okrem toho po stretnutí vyhlásil, že Curtis mal nejaké žalúdočné problémy, ale po tom, čo zhliadol jeho predstavenie, mu len svojsky frkol do tváre, že ak to stojí za kvalitným výkonom, tak by si mal preháňadlo do jedla dávať častejšie.

C. Jones je dnes (našťastie) úplne reálny uchádzač o miesto v základe nedeľňajšieho (3.10.) duelu proti Man City. Do tejto role sa dostal zlepšujúcimi sa výkonmi i prestaveným mindsetom.

Z ešte pred pár mesiacmi neprávom odpisovaného mladíka je aktuálne futbalista, ktorý môže mať na výkony prvého tímu reálny impact. Už len stabilizovať formu/kvalitu na čo najvyššej úrovni, zapracovať konzistentnosť a nepočúvať dookola Majka Spirita. Alebo ideálne vôbec.

Rekordy. Zápisy, Čísla

Mohamed Salah je v Lige majstrov od 2017/18 tretí v tabuľke strelcov. Parádny zakončovateľ mníchovského Bayernu Robert Lewandowski je s 35 zásahmi na čele spomínaného poradia. Druhá priečka patrí C. Ronaldovi (aktuálne už Man Utd), ktorý dal o 5 gólov menej. Salah ich má na konte 28, čo je o jeden viac ako Messi (momentálne pôsobí v PSG).

Egyptský (podľa tisícov fans nie tak dávno stále ešte len) „one season wonder“ je iba tretím africkým futbalistom, ktorému sa v európskej Champions League podarilo zaznamenať 30 presných zásahov. Vedie Drogba so 44, Salah skóroval 31x a tretí je Eto´o (30).

A aby toho náhodou o liverpoolskej jedenástke nebolo málo, 29-ročný futbalista odohral v 2021/22 osem duelov a strelil 8 gólov. Čo je rozhodne fajn vizitka, sucho dodávam.

Jordan Henderson odohral 400. duel za LFC. (foto: Twitter)

Zaujímavé čísla sa spájajú aj s kapitánom Jordanom Hendersonom, ktorý v Porte odohral 400. zápas v červených farbách Liverpoolu. Zároveň to bol jeho 60. duel v pohárovej Európe.

Sadio Mané pre zmenu strelil FCP už 5 gólov a je to na európskej scéne jeho najobľúbenejší tím.

Tri asistencie vyššie už vychváleného Curtisa Jonesa by mohli byť ešte o čosi vylepšené, keby sa na gólové prihrávky pozeralo ako v hokeji – v najobľúbenejšom športe Slovákov, v športe, kde príslušný zväz zvykol po úspechoch voziť medailistov na 50-ročnej karose s odrezanou strechou, aby sme si všetci nadobro mysleli, že musí je…b..a…  no nič, ani to radšej nedopoviem.

V 18. minúte duelu Ligy majstrov totiž po strele mladého Angličana spoza šestnástky vyrazil loptu domáci gólman Diogo Costa a Salah ju pohodlne dopravil do brány. V hokeji by to bola asistencia pre liverpoolskeho mladíka.

Futbalista FC Porto Luis Díaz. (foto. facebook)

Mimochodom, posledné 3 zápasy LFC na Estádiu do Dragão sa skončili víťazstvami 5:0, 4:1 a 5:1, a tak sa nemožno čudovať, keď Mo Salah vysmiaty ako egreš v septembri hneď po stretnutí vyhlásil, že by bolo ideálne, keby tu Liverpool hrával svoje domáce zápasy.

Merseysiders strelili na úvod sezóny v 9 dueloch dohromady 26 gólov, a vyrovnali tak klubový rekord z roku 1922, kedy sa narodil v našich končinách bájny komentátor Gabo Zelenay, ktorý zvykol poslucháčov baviť aj hláškami ako je táto (polož nižšie hlas, zachovaj kadenciu a nahlas mierne spevovo-zvonivo vyslov): „Puk zazvonil o tyčku cingi lingi bom, ale gól to, vážení priatelia, nebol.“

Liverpool okopčil rekordný zápis stanovený ešte v dobe cylindrových klobúkov, v dobe, kedy massachusettské ženy mohli ísť po prvý raz na manikúru i zastávať verejné funkcie bez toho, aby okamžite dostali jednu kres papuľu s odôvodnením, že pri sporáku im musí byť rozhodne lepšie i ideálnejšie. V dobe, ktorá bola poriadne dekadentná a (škoda, že len) zriedkavo aj príjemne liberálna. Teda až na fakt, že sa v Taliansku dostal k moci fašistický prospechár a psychopat v jednom Mussolini, zatiaľ čo si o niečo výhodnejšie zasa boľševici v mene cárskoruských tradícií založili za pomoci zbraní a tisícok zlomených končatín Sovietsky zväz, svojho času, ako inak, najväčší štát sveta.

Okej, späť k LFC, ktorý 26-gólový zápis zaznamenal aj v 2016/17. A toto všetko navyše natiahlo jeho sériu, ktorá pripomína, že už v 6. stretnutí v rade strelil aspoň 3 góly.

Inak, FC Porto oslavoval presne v deň zápasu s Liverpoolom 128. narodeniny a Kloppovci mu priniesli tortu s piatimi sviečkami a hlasným Happy B-day od pár desiatok away fans. A následne istú dávku poézie, veď futbal, ktorým sa hostia prezentovali jednoznačne napĺňal význam obľúbeného chorálu Poetry in motion.

James Milner (foto: Twitter)

Boring James. Niekedy ani nie

James Milner ako pravý bek nastúpil v 2021/22 na kraji obrany dovedna dvakrát. Pri premiére upratal hviezdu Crystal Palace Zahu, teraz si poradil s portskými technikmi.

Boring James (je to dlhé roky jeho prezývka – medzi fans, zároveň však aj funny twitterovský účet, pozn.) je príkladný profík, navyše výrazne čerpá z bohatých skúseností, veď v tridsaťpäťke ich má rozhodne viac než na základnej škole s tvárovým akné bojujúci deviatak.

Angličana najbližšie čaká Man City. A aj napriek tomu, že nie je žiadny rýchlik, že ani náhodou nemá najlepšiu kľučku v lige, že hrá cez nohu, neviem, či je úplne legitímna obava z jeho výkonu. Lebo z prístupu určite nie je.

Aby bolo jasné, Milner nebol najlepším hráčom utorkového stretnutia, nepredviedol ani výkon, z ktorého by sme všetci padli na zadok. Svoje si však odohral, neuhol zo žiadneho zo súbojov, bol tam, kde mal byť. A k tomu si pripísal 13. asistenciu v Champions League, čím dorovnal viac než populárneho Stevena Gerrarda.