Analýza: Prečo LFC (horibilne) nenakupuje? Pretože dáva veľa (aj) hráčom

26
2926
Majitelia LFC zľava John Henry a Tom Werner. (foto: Twitter)

Swiss Ramble je twitterovský účet venujúci sa futbalu a financiám, financiám a futbalu. A sem-tam potom aj Liverpoolu.

Podrobná analýza od britského analytika, ktorý sa pod vyššie spomenutým kontom skrýva, by sa dala zhrnúť do pár bodov:

  • Liverpool je po Man City druhý najštedrejší klub, čo sa týka výplat zamestnancov
  • The Reds kúpou hráčov ako van Dijk, Salah, Mané, Thiago, Fabinho, Alisson a pod. zvýšil náklady na hráčsky káder, čo teraz viditeľne limituje jeho kroky na transfer trhu
  • LFC nejde cestou hrubých výdavkov, pretože chce mať „čistý stôl“, t.j., mať +/- nízky net spend je alfa a omega podnikania Fenway Sports Group
  • Hrubé výdavky LFC sú pritom od 2010 približne o 700 mil. libier nižšie ako u Man City a Chelsea a o 400 ako v prípade Man Utd
  • Výrazná finančná podpora plynie do klubovej kasy z účinkovania v pohárovej Európe (obzvlášť v Lige majstrov, ktorá je akousi zlatou baňou) a z TV práv. Pričom pôsobenie v Champions League je alfou a omegou udržania vysokých výdavkov na chod hráčskeho kádra aspoň v takejto podobe, ako je tomu teraz

Poďme teraz na celú analýzu:

Liverpool v lete kúpil len Francúza Konatého z RB Lipsko. Za £36m. Čo je z TOP 6 klubov Premier League jasne najmenej.

Štyri tímy z tejto elitnej partie minuli vyše £100m (Arsenal – 149, Man Utd – 126, Man City – 115 a Chelsea – 108).

Čo sa týka čistého zárobku (pomer predaj – kúpa), LFC skončil na £11m, čo je druhé najnižšie číslo spomedzi všetkých ligových tímov.

Napriek tomu, že Liverpool pred sezónou 2020/21 minul £74m (Jota, Thiago, Tsimikas), jeho hrubé výdavky sú za posledné dva roky najnižšie spomedzi tímov TOP 6.

Pre porovnanie, Chelsea za toto obdobie minula £330m, Man City £260m, Arsenal £226m, Man Utd £201m a Tottenham £160m. Nie je prekvapením, že Merseysiders mali v rámci spomenutých celkov aj najnižšie čisté výdavky.

Situácia sa nezmení, ani keď Liverpool porovnáme v ostatných 2 rokoch s európskou špičkou. £110m hrubé výdavky sú len o 4 milióny nižšie ako v prípade Barcelony, naopak o £82m vyššie ako v prípade Realu Madrid.

Liverpool v rámci „net spend“ minul približne toľko, ako mníchovský Bayern.

Od nástupu Fenway Sports Group do klubu (október 2010) vykazuje LFC hrubé výdavky na hráčov v hodnote 1.1 miliardy libier. Čo je ale menej ako Chelsea (1.8), Man City (1.8) i Man Utd (1.5)

Vzhľadom na úspech na ihrisku (Liverpool vyhral Ligy majstrov 18/19 a titul v Premier League 19/20) je to pre fanúšikov celkom zrejmou záhadou, prečo Henry a spol. neinvestujú do kádra viac peňazí.

Tu je preto pohľad späť – keďže posledné účtovné záznamy sú ešte z konca 19/20, ide o obdobie od 10/11 po práve 19/20.

LFC za posledných 10 rokov dosiahol zisk pred zdanením 61 miliónov libier, aj keď je to „zápas dvoch polčasov“, pretože prvých 5 rokov prinieslo stratu 80 miliónov libier, čo bolo kompenzované ziskom 141 miliónov libier za posledných 5 rokov, a to aj napriek strate £46m v 2020.

No a toto je viditeľne menej ako Tottenham (£338m), Man Utd (£191m), alebo Arsenal (£112m).

Stojí však za zmienku, že zisk 61 miliónov libier pred zdanením je úplne spôsobený ziskom 359 miliónov libier z predaja hráčov. Bez týchto ziskov by Liverpool vykázal veľkú stratu.

Klub z Anfieldu totiž utratil na výdavky viac, ako zarobil. Vzorec je nasledovný: príjmy 3.257 miliardy libier – (mínus) prevádzkové náklady 3.517 mld. libier + (plus) úroky £42m.

Na posilnenie tohto bodu treba povedať, že prevádzková strata LFC za posledných 10 rokov činí 260 miliónov libier. Aj vo vysoko ziskovom roku 2019 (Liverpool vyhral Premier League, Ligu majstrov i MS klubov, pozn.) bol prevádzkový zisk iba milión libier.

To znamená, že väčšina futbalových klubov prichádza o peniaze na prevádzkovej úrovni. Ale sú tu aj výnimky, konkrétne Man Utd a Tottenham so sumou 402, resp. 109 miliónov libier.

Predaje hráčov sú dôležitou súčasťou stratégie LFC a za posledných 10 rokov generovali zisky vo výške 359 miliónov libier, vrátane 124 mil. v roku 2019.

Prekonala ich iba Chelsea (£602m), na druhej strane výrazne prevýšili Man City (£208m) i Man Utd (£117m). Jednoducho povedané, Liverpool je výrazne odkázaný na predaj hráčov, resp. obchodovanie s nimi ako také.

Príjmy LFC vzrástli za poslednú dekádu o 306 miliónov libier (167%) – zo 184 na 490 miliónov, čo je druhé najvyššie číslo v Anglicku hneď za Man Utd (£509m).

A Liverpoolu rovnako tak patrí druhé miesto v tržbách, tentoraz ale za Man City.

Za 10 rokov sa príjmy Merseysiders zvýšili na 3,3 miliardy libier, čo je ale stále výrazne menej, ako napr. u Manchestru United – 4,7 miliardy.

V skutočnosti je tím z Anfieldu v rámci tzv. Deloitte Money League piatym najlepším futbalovým „biznisom“ sveta, pričom Merseysiders sú v TOP 5 po prvý raz od roku 2002. V praxi to znamená, že si  od 2011 polepšili o 4 priečky.

Stále sú však takpovediac na míle vzdialení od Barcelony a Realu Madrid (obaja £627m).

Tržby Liverpoolu za 1 zápas sa za posledných 10 rokov zvýšili o 30 miliónov libier (73%) zo 41 na 71 miliónov, a to hlavne kvôli rozšíreniu Anfieldu. Boli by však ešte vyššie, keby rok 2020 nezasiahla celosvetová pandémia koronavírusu.

Liverpoolske tržby sú 4. najvyššie v rámci Premier League.

Príjmy z vysielania sa Liverpoolu od roku 2011 viac ako strojnásobili a vzrástli o 136 miliónov libier zo 66 na 202 miliónov, čo je najvyšší nárast v rámci tímov TOP 6.

Príjmy na rok 2020 boli ale výrazne ovplyvnené odpismi za Covid-19.

Premier League nezverejnila podrobnosti o distribúcii peňazí v rámci televíznych práv do roku 2020, vieme však, že LFC v 2019 vzrástol o 97 miliónov libier (z 55 na 152). A to  predovšetkým kvôli novým centrálnym dohodám, ale aj lepším platbám za zásluhy (tzv. merit payments).

Ako však hovorí Warren Buffet, toto je prípad, ktorý sa týka všetkých „lodí, ktoré nabehnú na vlnu“.

Masívny nárast však zaznamenali tzv. European TV money, teda peniaze, ktoré plynú najmä z vysielania Ligy majstrov. Liverpool za posledné 3 roky zarobil pôsobivých 272 miliónov eur, čo je viac ako ktorýkoľvek iný anglický klub, ktorý vyhral Ligu majstrov a v tomto období sa dostal do finále.

Dá sa odhadovať, že Liverpool v 2021 získal 89 miliónov eur, z čoho teda vyplýva, že kvalifikovanie sa do Champions League je absolútne nevyhnutné.

Za posledných 10 rokov vzrástol komerčný príjem LFC o 140 miliónov libier (zo 77 na 217), a to v dôsledku nových sponzorských kooperácií a vyšších maloobchodných tržieb.

Taký Man Utd za ostatné 4 roky stagnoval, ale stále zarobil o takmer 900 miliónov libier viac ako LFC za desaťročie, zatiaľ čo Man City bol o viac ako pol miliardy libier lepší.

Je tu však jedna dôležitá vec. Celý rast tržieb pohltili vyššie náklady. Mzdy v Liverpoole totiž od roku 2011 vzrástli o 197 miliónov libier, čo je najvyššia hodnota v tzv. veľkej šestke.

Dôvodom bola kúpa kvalitnejších hráčov s vyššími finančnými bonusmi. Navyše sa dôraz kládol aj na predĺženie zmlúv.

Podľa účtov auditovaných klubom je celková mzda vrátane všetkých zamestnancov druhá najvyššia v Anglicku – konkrétne £326m. Iba Man City generuje vyššiu (£351m).

Liverpool je ale v tomto ohľade pred Man Utd (£284m) i Chelsea (£283m).

Dá sa teda s nadsázkou povedať, že tím z mesta Beatles platí cenu za úspech.

Podobne aj amortizácia (postupné splácanie dlhu, pozn.) hráča Liverpoolu, ročný poplatok za poplatky za prenos nákladov podľa hráčskej zmluvy, sa od roku 2011 takmer strojnásobil z 36 na 106 miliónov libier.

Odzrkadľuje to investície do tímu. Na druhej strane je to ale stále nižšie ako v prípade Man City (£146m), Chelsea (£127m), Man Utd (£123m) i Arsenalu (£109m).

Výkaz ziskov a strát nehovorí celý príbeh, pretože ukazuje iba účtovný zisk, ktorý sa veľmi líši od skutočných pohybov hotovosti.

Za posledných 10 rokov mal LFC zisk pred zdanením 61 miliónov libier (prevádzková strata 260 miliónov), ale príjmy v hotovosti 130 miliónov po ostatných výdavkoch a financovaní.

V tejto fáze by sme mali porozumieť tomu, ako futbalové kluby tzv. obchody s hráčmi (rozumej zmluvy a ich náležitosti ako bonusy a pod.) účtujú, pričom sa bavíme tak o nákupoch, ako aj predajoch futbalistov, pretože účtovné spracovanie na strane ziskov a strát je úplne odlišné od skutočných pohybov hotovosti.

Futbalové kluby neuhrádzajú v plnom rozsahu poplatky za prenos v roku, kedy bol hráč kúpený, ale namiesto toho odpisujú náklady rovnomerne počas trvania hráčskej zmluvy prostredníctvom amortizácie hráča, pričom akýkoľvek zisk z predaja hráčov sa okamžite zaúčtuje na účty.

Ak je teda hráč kúpený za 30 miliónov libier a dostane 5-ročnú zmluvu, ročná amortizácia na účtoch je 6 miliónov libier, t.j. 30 miliónov libier delených 5 rokmi. To znamená, že tzv. účtovná hodnota hráča sa zníži o 6 miliónov libier ročne, takže po troch rokoch bude jeho hodnota na účtoch 12 mil., t.j. z 30 na 18 miliónov libier.

Ak by sa hráč v tomto bode predal za 35 miliónov libier, zisk z jeho predaja z účtovného hľadiska by bol 23 mil. V praxi by teda tržby z predaja boli o 35 miliónov libier nižšie a zostávajúca účtovná hodnota by činila 12 miliónov libier.

Amortizácia hráča je hlavným výdavkom na účte ziskov a strát. Ako sme však videli, pri Liverpoole je relatívne nízky, takže The Reds za ostatnú dekádu pripočítajú k prevádzkovému zisku iba 718 miliónov libier (vrátane odpisov) v porovnaní s približne 1 miliardou libier pri manchesterských kluboch a Chelsea.

Prevádzkový kapitál meria krátkodobú likviditu, definovanú ako obežné aktíva mínus krátkodobé pasíva. Zmeny prevádzkového kapitálu môžu spôsobiť, že sa prevádzkový peňažný tok bude líšiť od čistého zisku, pretože kluby účtujú príjmy a výdavky vtedy, keď k nim dôjde, a nie vtedy, keď hotovosť skutočne zmení majiteľa.

Ak sa zvýšia súčasné pasíva, klub platí svojim dodávateľom pomalšie, rovnako ako držanie hotovosti (kladné na cash flow). Na druhej strane, ak sa dlžníci klubu zvýšia, znamená to, že sa od „zákazníkov“ vyzbieralo menej peňazí, ako uviedli v časti príjmy (negatívne pre peňažné toky).

Väčšina klubov mala priaznivý pohyb pracovného kapitálu, pretože zvýšili veriteľov, najmä Tottenham o 340 miliónov libier. Rovnako aj LFC mal priaznivý vplyv (127 mil.), zatiaľ čo peňažný tok Chelsea bol na druhej strane nepriaznivo ovplyvnený negatívnym pohybom vo výške 61 miliónov libier (nárast dlžníkov).

Je to veľmi technické, ale dôležité pre LFC, pretože v dôsledku týchto úprav na účte ziskov a strát sa oveľa viac zvýšila dostupná hotovosť iných klubov, napr. v prípade Liverpoolu ide o sumu 846 miliónov libier (amortizácia/odpisy 718 mil., pracovný kapitál 127 mil.) naproti Man Utd, ktorý je na sume 1.202 mld.