Postkloppovská éra sa blíži. Liverpool rokuje o návrate Edwardsa. Nie však na post športového riaditeľa

42
2529
Michael Edwards. (foto: twitter.com)

Michael Edwards (nar. 21.6. 1979) by sa mohol po čase stať opäť zamestnancom LFC. Zmeny sa dejú v nadväznosti na reštrukturalizáciu priamo v spoločnosti Fenway Sports Group.

Michael Edwards je blízko k dohode s Fenway Sports Group ohľadne zvýhodnenej úlohy akéhosi výkonného riaditeľa zodpovedného za udržanie, resp. zlepšenie pomerov v organizácii, ktorý by navyše dohliadal na futbalové operácie v LFC.

Aktuálne ale nie je jasné, čo by Edwardsov príchod znamenal pre jeho záväzky voči Ludonautics (je v nej nevýkonným riaditeľom, pozn.), športovej poradenskej firme, ktorú založil spolu s jeho bývalým liverpoolskym kolegom Ianom Grahamom.

Michael Edwards. (foto: Twitter)

Každopádne v rámci kompetencií by bolo práve na 44-ročnom analytikovi, aby našiel Kloppovho nástupcu (ktorému bude priamym nadriadeným), a rovnako tak aj športového riaditeľa, ktorý po februárovom odchode Jorga Schmadtkeho v klube nie je.

A tým by podľa informácií Davida Ornsteina z The Athletic mohol byť Richard Hughes. Jeho odchod z funkcie technického riaditeľa Bournemouthu bol potvrdený 6.3. 2024, pričom platí, že on (bývalý škótsky reprezentant) a Edwards sa dlhé roky poznajú, konkrétne od roku 2002, pričom ich spája povaha práce a podobné metódy, ktoré pri jej výkone používajú.

V tomto bode treba spomenúť meno Eddie Howe. Aktuálny manažér Newcastlu je dlhoročným známym i kamarátom spomínanej dvojice, navyše svojho času aj spolupracovníkom,  a keď sa v súvislosti s po sezóne uvoľneným postom manažéra The Reds spomínajú v pozícii favoritov mená ako Xabi Alonso (Leverkusen) a Rúben Amorim (portugalský tréner Sportingu CP), je tu ďalšiaEdwards je známy tým, že roky +/- bazíruje na vzťahových väzbách.

Pre úplnosť info ešte dodám, že zmeny sa v ostatných týždňoch dejú naprieč celou Fenway Sports Group. Napr. Theo Epstein, generálny manažér Bostonu Red Sox (bejzbalový klub patrí tiež do portfólia FSG), ktorý bol svojho času v MLB architektom World Series championships, sa vrátil do Fenway Sports Group ako minoritný majiteľ a poradca na čiastočný úväzok, prezident Red Sox Sam Kennedy sa zasa stal výkonným riaditeľom FSG a prezident LFC Billy Hogan prevzal vedenie FSG International.

Majoritný majiteľ LFC John Henry a jeho manželka Linda. (foto: Twitter)

Edwards zanechal výraznú stopu

Poďme teraz trochu všeobecnejšie.

Je zrejmé, že liverpoolska budúcnosť začala byť v oveľa žiarivejších kontúrach po nástupe Michela Edwardsa do úlohy športového riaditeľa. Stalo sa tak 4.11. 2016, teda v skoršej fáze éry Jürgena Kloppa na Anfielde.

V súčinnosti s Nemcom stál za príchodmi hráčov ako Salah, Alisson, van Dijk, Mané, An. Robertson, I. Konaté či Fabinho. Hovorí sa, že Kloppa presvedčil, aby súhlasil s príchodom egyptského útočníka Salaha a ako vieme, mal skvelý úsudok, veď Mo sa za roky v Premier League stal jej legendou.

44-ročný rodák zo Southamptonu si priazeň Henryho a T. Wernera, teda dvoch hlavných postáv Fenway Sports Group, ktorá Liverpool FC vlastní, získal rozumnými a zároveň ráznymi krokmi, bystrosťou vo vyjednávaní i v jasnosti vízie.

Bol to Edwards, kto za 142 miliónov libier (čo je liverpoolsky prestupový rekord) predal Coutinha do Barcelony, aby sa za tieto peniaze mohli The Reds podpísať duo Alisson a van Dijk, dve zásadné postavy na ceste za zreálnením úspechov v najvyššej anglickej súťaži, kde The Reds po 30-ročnom čakaní dosiahli v 19/20 na majstrovský primát, i v Lige majstrov (o rok skôr).

Michel Edwards (vľavo) a Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Rozumné rozhodnutia

Za Edwardsovho pôsobenia v pozícii športového riaditeľa sa klubu podarilo predať hráčov ako M. Sakho, Solanke, D. Ward, Ings, B. Smith či Brewster, pričom jeho chytrosť priniesla do klubovej pokladne približne 100 mil. libier.

Nie je potom žiadnym tajomstvom, že Henry a Werner ho majú za dôležitý bod v snahe o úspech, resp. jeho zhmotnenie, je podľa nich jeho absolútne neoddeliteľnou súčasťou.

O to prekvapujúcejšie bolo koncom júna 2022 zistenie, že Michael Edwards po dekáde v LFC po vypršaní zmluvy (30.6.) končí, čo on samotný komentoval slovami, že si potrebuje od takéhoto typu práce oddýchnuť. Samozrejme sa okamžite vynorili špekulácie o problémovom vzťahu s Kloppom, pričom sa za argument bralo, že Nemec dokáže byť vo viacerých „záležitostiach“ striktný a Edwards si vyžadoval v celom procese viac kompetencií, ktorých sa mu pri rodákovi zo Stuttgartu nedostalo.

Strach z rýchleho pádu The Reds kvalitatívne o niekoľko priečok nižšie, dokonca množstvo fans nútil rozmýšľať o tom, že sa v Liverpoole niečo nedobré deje. Potvrdením tejto domnienky, resp. jej zmenou na akože fakt malo byť 5. miesto LFC v sezóne 22/23 a po rokoch neúčasť v Lige majstrov.

Ako ale vieme, reči sa hovoria a chlieb sa je. A aj keď si viacerí pravidelne klepeme po čele, že akej nehoráznej sprostosti dokáže ľudská myseľ uveriť, fakty postupom času na povrch napokon vystúpia.

Majitelia LFC zľava John Henry a Tom Werner. (foto: Twitter)

Okej, ale späť k Edwardsovi, resp. zmenám v štruktúre (prednostne) Liverpoolu a Fenway Sports Group.

V novembri 2023 prišla z prostredia FSG oficiálna správa, že Mike Gordon, ktorý vlastní v spoločnosti istý podiel, dočasne odstupuje z pozície riaditeľa LFC a jeho povinnosti preberie Billy Hogan (The Athletic si to okamžite spojil s tým, že Gordon bol poverený nájsť investora, ktorý odkúpi majoritný podiel v LFC, pozn.). Pre tých, ktorí sa chvejú pri šírení rumours je práve teraz chvíľa, aby si odstúpenie Gordona z tak dôležitého postu spojili s tým, čo Jürgen Klopp hovoril koncom januára tohto roka, keď ohlásil odchod z Liverpoolu.

Ak si nevieš spomenúť, tak to, že myšlienka po rokoch opustiť Anfield mu napadla v novembri 2023, keď sedel s vedením a plánoval sezónu 24/25.

Okej, zamilovaní do špekulácií a bludov sú uspokojení, môžem pokračovať ďalej.

Emócie do rozhodovaní nepatria

Bývalý šéf tímu analytikov v Portsmouthe i Tottenhame (áno, Edwards pôsobil aj v týchto tímoch) bol počas pôsobenia v Liverpoole známy aj tým, že sa neštítil vyňať z rozhodovacieho procesu emócie (výborným príkladom je napr. predaj Coutinha za na nielen liverpoolske pomery astronomickú sumu) a práve tak mal odvahu postaviť sa aj proti vedúcim osobnostiam na jednotlivých postoch, Kloppa nevynímajúc.

V prípade návratu do LFC a neho čakajú v súčinnosti s novým športovým riaditeľom aj rokovania (v prípade záujmu) o predĺžení súčasných kontraktov pre trojicu Salah, van Dijk, Alexander-Arnold, ktorým tie aktuálne končia v lete 2025. O rok skôr budú zasa voľnými hráčmi Matip, Adrián a Thiago A.

Edwardsov návrat tiež vyvoláva otázky o budúcnosti Mikea Gordona (inak Kloppovho „muža“ v štruktúrach FSG), ktorý pred časom pôsobil ako jeho ten, ktorý má v záležitostiach Liverpoolu rozhodujúce postavenie.